Vyberte si vakuový manipulátor, který bude ideální volbou pro Váš konkrétní projekt

Existuje celá řada vakuových manipulátorů uzpůsobená k přenášení nadrozměrných břemen, mezi která se řadí nejčastěji desky ze dřeva a plastu, sklo, kámen a plech. Takové přístroje, fungující na principu vytváření podtlaku, šetří čas všech Vašich pracovníků, snižují personální nálady a přispívají ke zvýšení efektivity práce. Seznamte se s jednotlivými druhy a vyberte si typ, který bude nejvhodnější pro břemena, se kterými v rámci Vašich zakázek nejčastěji manipulujete. Ať jde o skříně a komody, kamenné desky, piana, lednice nebo další břemena.

 

Vakuový manipulátor si můžete koupit, ale rovněž i pronajmout

Pokud si ještě nejste jisti, jestli byste využili přístroj natolik, aby se Vám vyplatila jeho koupě, prohlédněte si nabídku prodejců, kteří nabízejí i možnost jednorázového i opakovaného pronájmu. Navíc si v takovém případě můžete zapůjčit stroj včetně proškolené obsluhy. Tímto způsobem si můžete vyzkoušet práci s více typy manipulátorů a rozhodnout se pro ten, který v rámci svých zakázek využijete nejvíce.

 

Použitím výkonného stroje určeného ke zdvihu a přenášení břemen získáte jistou konkurenční výhodu

  • Počet pracovníků, kteří doposud namáhavou práci vykonávali, se sníží na minimum a efektivita práce poroste strmě nahoru.
  • Tato investice se Vám zakrátko vrátí v podobě rychle dokončených zakázek a rostoucího počtu zákazníků, pro které budete moci pracovat i ve ztížených podmínkách.
  • Minulostí budou i pracovní úrazy, které byly do té doby běžnou součástí pracovního života.
  • Vaše práce bude díky propracovanému systému a intuitivnímu ovládání zhotovena s přesností na milimetry.
  • Vyhnete si i poničení povrchu manipulovaných břemen.

 

Vyberte si techniku, která zajistí maximální bezpečnost Vašim pracovníkům a zabrání rozbití manipulovaných břemen

Bezpečnost by se neměla nikdy podceňovat, a proto je směrnicemi přesně stanoveno, jakým způsobem mají být jednotlivá břemena zajištěna.

K dispozici jsou zařízení s jednoduchým vakuovým okruhem, u kterých musíte břemeno jistit ještě bezpečnostními pásy. Takový typ je dostačující v případě přenášení sendvičových panelů.

U duálních vakuových okruhů není nutný žádný další způsob jištění. Takový způsob jištění je vhodný například u skel.

 

Bezpečnost pracovníků

Pracovníci, kteří přicházejí s technikou do kontaktu, musí být seznámeni s vhodným způsobem použití a veškerými možnými riziky. Během roku se musí opakovat kontroly, které prověřují technický stav stroje. O všech změnách, které byly provedeny, se musí vést záznamy v dokumentacích.

Tip: Seznamte se s hmotnostními limity, které platí při přenášení břemen.

 

Seznamte se se všemi druhy vakuových manipulátorů

Samonasávací

Patří do skupiny volně zavěšených prostředků pro uchopování břemen. K výkonu své funkce nevyžadují žádný přívodní kabel nebo hadici. Po zavěšení na hák jeřábu či jiné zdvihací zařízení jsou ihned připravené k použití. Jsou nenáročné na obsluhu, jelikož je nutné zajistit pouze ovládání jeřábu.

K bezpečné manipulaci břemen je nutné, aby vážily nejméně 10 % z celkové nosnosti manipulátoru.

Jsou vyráběné ve verzi s jednou či více přísavkami. Jejich výhodou je, že jsou energeticky nezávislé a jsou vhodné k vnitřnímu i venkovnímu použití.

 

Elektrické

Používají se v případech, kdy není možné použít samonasávací manipulátory kvůli povrchové úpravě přenášeného břemene. K přisátí se používá ruční ventil, dálkové ovládaní, tlačítkový ovladač nebo automatický přepínač. Vyrábějí se s jednou či dvěma přísavkami. Nejsou náročné na údržbu a zajišťují šetrnou přepravu zboží.

Přečtěte si o tom, jak se české firmy staví k automatizaci a robotizaci.

Nechali byste si při výběru konkrétního manipulátoru poradit od prodejce, nebo byste si nejprve vyzkoušeli více strojů a rozhodli se sami podle toho, který by se Vám ovládal nejlépe?

Markéta Kadeřábková