Plastická chirurgie pomáhá léčit i bolavou duši

Od kliniky plastické chirurgie očekáváme pomoc, když máme nějaký problém s tělesnými disproporcemi. Ne každý si ale uvědomuje, že se tam vlastně léčí také bolavá psychika. Člověk, který není spokojený se svým tělem, totiž často trpí pocity méněcennosti a celou řadou různých dalších psychických potíží, které mohou vyústit až do depresí a dalších dramatických duševních poruch.

 

Plastická operace může odstranit komplex méněcennosti

Nikdo z nás není dokonalý – a ne každý z nás je tak silný, aby byl bezpodmínečně spokojený s tím, jak vypadá. Samozřejmě, všichni si občas před zrcadlem povzdychneme, že vypadáme hrozně, to je normální.

Ale někdy tento problém přeroste až do obsese, kdy se lidé stále zkoumají, kontrolují svoje vzezření a nemyslí prakticky na nic jiného. Přestanou žít reálný život a jejich domnělá nedostatečnost je zcela ovládne. Změna jejich těla prostřednictvím plastiky je potom prakticky jedinou možností, jak z takové situace ven, jak se zbavit svých komplexů a žít plnohodnotně.

 

Ženy tvoří 90 % klientely estetické medicíny

Svůj vzhled samozřejmě řeší více ženy, pro které je velice důležité, jak vypadají a zda jsou pro svoje protějšky přitažlivé. Proto také ženy tvoří kolem 90 % klientely plastických chirurgů, a to především ty mezi 40 a 55 lety. Zpravidla je trápí poprsí, víčka, nos, často mají vrásky a chtějí podstoupit facelift.

Není to ale jen a jen ženská záležitost. I muži mají svoje problémy a potřebují občas podpořit ego a zvednout sebevědomí zákrokem, který zlepší jejich vzezření. Nejčastěji chtějí – podobně jako ženy –upravit víčka, nos, zmenšit prsa, odsát tuk nebo vypnout obličej. Nezřídka ale volí i odstranění chloupků laserem například na hrudi či dalších místech.

Počet mužů v čekárnách klinik plastické a estetické chirurgie neustále roste, i pro ně se taková úprava zevnějšku stává něčím běžným.

 

5 nejčastěji prováděných zákroků plastické chirurgie

Jaké zákroky lidé v celosvětovém měřítku nejvíce vyhledávají? Podle nejnovějších výzkumů mezinárodní Společnosti pro estetickou plastickou chirurgii (International Society od Aesthetic Plastic Surgery, ISAPS) jsou to především tyto úpravy:

  • liposukce v 18,8 % případů,
  • zvětšování prsou v 17 % případů,
  • operace horních a dolních očních víček ve 13,5 % případů,
  • úprava nosu v 9,4 % případů,
  • operace břicha v 7,3 % případů.

 

Každoročně se provede ve světě přes 8 000 000 operací

Podle odborného průzkumu společnosti ISAPS, proběhne každoročně více než 8 000 000 chirurgických zákroků. K tomu je třeba přičíst ještě zhruba stejný počet zákroků neinvazivních, především injekcí botoxu nebo kyseliny hyaluronové, laserových zákroků, například odstraňování chloupků, injekcí vlastního tuku (autoaugmentace) a další.

Nejvíce operačních zákroků v oblasti plastické chirurgie se každoročně provede hlavně v Brazílii, ve Spojených státech amerických, Číně, v Mexiku a v Japonsku.

 

Sebevědomí je důležité pro život!

I když jsou názory lidí na plastickou chirurgii různé, zájem o estetické úpravy těla roste. Je to způsobeno jistě i tím, že se na certifikovaných klinikách neustále zlepšuje kvalita zákroků a dosahuje se lepších výsledků. Hlavní důvod je ale jasný: v naprosté většině případů estetická operace člověka starostí, které měl se svým tělem, zbaví.

Samozřejmě, že krásný nos sám o sobě štěstí do života nepřinese, ale když je člověk spokojený sám se sebou, cítí se sebevědomě a vyrovnaně – a také se podle toho chová. A to je to, co kvalitu života skutečně může změnit k lepšímu.

A co vy, máte také nějakou osobní zkušenost s plastickou chirurgií? Změnila i vám život taková operace? Napište nám do komentářů, co si myslíte o lidech, kteří vyhledali služby estetické medicíny!

Markéta Kadeřábková