Hledáte dětské postele? Levně pořídíte ve výprodejích, cena ale není to hlavní – prozradíme, na co myslet především.

Sháníte dětské postele? Levně pořídit je můžete na řadě míst, nicméně nehleďte jen na to, na kolik vás takový nákup přijde. Zdravý spánek vašeho dítěte i jeho bezpečí a potěšení jsou věci, na které cenovka zkrátka přilepit nejde. Na co při výběru postele myslet především, prozradíme vzápětí.

 

Dětské postele levně pořídíte ve výprodejích

Pokud vám záleží na tom, sehnat postele opravdu „za babku“, pátrejte především po momentálních akcích a výprodejích u jednotlivých prodejců – skutečně každou chvíli můžete narazit na slevy přinejmenším pro vybrané druhy nábytku, a po Vánocích samozřejmě mají všichni nakupující žně – ale to již může být vašemu dítěti původní kolébka těsná. Jinak pátrejte, porovnávejte nabídky… žádný recept, jak zaručeně sehnat levnou postel, bohužel neexistuje. Ale rozmýšlejte se i nad jinými věcmi, než jen peníze…

 

Kdy je ten správný čas přejít od dětské postýlky k dětské posteli?

Každé dítě je jiné a těžko lze určit, kdy je načase, aby dostalo svou první plnohodnotnou dětskou postel. V průměru se k takovémuto kroku rodiče odhodlávají, když je jejich dítěti okolo osmnácti měsíců, někteří ale klidně čekají až do jeho druhých či třetích narozenin. Rozhodnutí je plně na vás!

 

Pro začátek vybírejte nižší postele

Na palandy a vyvýšené postele bude času dost příště, nyní hleďte hlavně na to, aby se dítě nemělo problém dostat z a do postele a také, aby mu nehrozilo nebezpečí úrazu, pokud by z postele náhodou spadlo.

Když už jsme u otázky bezpečnosti dětí, nová postel (a nejlépe i ostatní nábytek u vás doma) by měla mít také mít zaoblené hrany i rohy. Pokud je vaše dítě ještě opravdu malinké, můžete pro začátek volit i postel s bezpečnostním zábradlím. Tento prvek je ale u dětských postelí jako takových spíše méně žádoucí. Pokud vaše dítě potřebuje zábradlí, možná ještě není ten pravý čas, aby opustilo postýlku pro nejmenší.

Co se rozměrů týče, můžete volit takzvanou „střední“ variantu, což je postel o něco větší než postel pro miminka, zpravidla o délce cca 160 cm a šířce 80 cm. Takováto postel ale dítěti, které roste jako z vody, může poměrně brzy přestat stačit. Řada lidí proto přechází rovnou k plnohodnotným postelím o rozměrech 200×90, pouze obohaceným o dětské prvky.

 

Pohodlí nadevše

Pokud se má vaše dítě ve své nové posteli cítit dobře, je třeba volit také vhodnou matraci, polštáře a peřiny. Na tyto věci spousta lidí při výběru zapomíná! Značná část postelí bývá zároveň vybavena matrací, pokud máte ale pocit, že ta současná je nevyhovující, zkuste zažádat o její výměnu, pokud je to možné, nebo hledejte matraci jinde – jak najít tu pravou, se můžete dočíst například zde.

Čím pohodlnější nová postel bude, tím snáze si na ni vaše dítě zvykne. I tak je ale možné, že se bude zprvu chtít vracet do své staré postýlky. Co v takovém případě dělat?

 

Jak dítě na novou postel aklimatizovat

Může se stát, že si vaše ratolest novou postel hned neoblíbí. Ani tehdy ale nezoufejte!

  • Dobrým způsobem, jak dítě na novou postel „aklimatizovat“, je nechat jej třeba několikrát si v ní zdřímnout po obědě. Divili byste se, jak často tento trik zabírá.
  • Pokud je to možné, zkuste postel „personalizovat“ dítěti na míru. Třeba i jen jeho pouhé jméno na nové posteli v něm může vzbudit pocit vlastnictví a touhy v nové posteli spát. Můžete ale postel přizpůsobit i jeho zájmům či koníčkům. Pokud má dítě rádo dinosaury, pořiďte mu k nové posteli třeba povlečení s dinosaury!
  • Novou postel vybírejte pokud možno spolu s dítětem, ať nemá pocit, že není v celém procesu pouze pasivní.
  • Klidně přechod k nové postýlce s dítětem oslavte, ať má pocit, že je o něco blíže k „dospělosti“!

Tolik k tématu dětské postele – snad vám bude tento článek v něčem užitečný, pokud vaše dítě začíná dorůstat do věku, kdy je načase opustit postýlku pro nejmenší?

Máte děti? Jak jste pro ně pořizovali postel vy? A zvykly si na ni rychle, nebo to zabralo delší dobu? Podělte se s ostatními o své zkušenosti!

Markéta Kadeřábková