Utěrky a jak se v nich vyznat

Vhodný výběr utěrek do vaší domácnosti nenechávejte náhodě! Jistě znáte ten pocit, kdy z šuplíku vytáhnete čistou a zachovalou utěrku, které funguje tak, jak má. Dobře vysouší, nepouští vlákno, setře vodu z povrchu i nádobí. A možná znáte i protipól této situace. V každé druhé utěrceje díra, přestaly sát vodu a na skleničkách ulpívají vlákna, za která se před návštěvou stydíte. Pro leštění sklenic raději sáhnete po jednorázové utěrce z papíru.

V našem článku se dozvíte jaké utěrky nakoupit, jak je rozdělit podle účelu a jak o ně pečovat.

 

Na co dbát při výběru utěrek?

  • Absorpce:

Obvykle je uváděna v mililitrech. Některé utěrky absorbují laky a rozpouštědla, ne však vodu. A naopak! Jde tedy o to, zda je nečistota na vodní nebo olejové a alkoholové bázi a vy nakupujete utěrku do kuchyně či dílny.

 

Materiál a výdrž:

  • polyester je vhodný do dílny, na benzín a oleje
  • celulózové utěrky na leštění skleněných povrchů, pro dobrou savost vody se hodí do koupelny.
  • utěrka z mikrovlákna, tvořena tisíci hustě propletenými mikroskopickými prameny, je vysoce jemná, pevná a při opakovaném praní a dobré péči vám dlouho vydrží. Hodí se na prach, sklo a povrchy.
  • látkové utěrky z kvalitní přírodní tkaniny nejlépe absorbují vodu a investice se vám několikanásobně vrátí. Nejlépe se hodí do kuchyně.

 

Hustota vláken a složení:

  • Dva body rozhodující o kvalitě látkových utěrek, které vám napoví i to, zda utěrka pouští vlákna. Podíl syntetické tkaniny by neměl přesáhnout 20% a při hustotě a gramáži vlákna se zaměřte spíše na ty, které spadají do kategorie od 300 g/m2.

 

Fenomén kouzelné utěrky

Možná si pamatujete na dobu, kdy se na trhu začaly objevovat tzv. kouzelné utěrky a postupně se staly součástí každé domácnosti. Babičky se nadchly nad absorpcí prachu a obdarovávaly balíčkem těchto kouzelných utěrek snachu, dceru i vnučku. Dnes už víme, že se jednalo o utěrky z mikrovlákna, kterých je nepřeberné množství a v mnoha ohledech jsou nenahraditelné klasickými látkovými či jednorázovými utěrkami z papíru. Mikrovlákno je velmi tenká a hustá, syntetická tkanina, tvořena kombinací polyamidových a polyesterových vláken. Pokud máte v rodině alergika, její vlastnosti jistě oceníte! Této utěrce se roztoči vyhnou obloukem. Dá se také opakovaně prát, aniž by ztratila některou ze svých dobrých vlastností. Sice méně saje, ale netvoří žmolky a neztrácí barvu ani tvar. Utěrky z mikrovlákna perte v nižší teplotě bez aviváže či jiných doplňujících prostředků na praní a místo použití sušičky ji raději nechte uschnout.

 

Utěrka do kuchyně

Přírodní vlákno, vyšší gramáž a co nejmenší podíl syntetického vlákna. Trojice, které se držte při výběru utěrek do kuchyně, kdy vám často nahradí chňapku, podloží horký pekáč a zakryjí místo s kynoucím těstem. Utěrka je kamarádka do deště a při správném výběru a údržbě se zbavíte rizika proděravění utěrky či její ztráty savosti.

Na jaké druhy textilu a směsi můžete při výběru narazit a jak si vybrat tu pravou?

Bavlna

Ať už bio či egyptská, bavlna je prostě klasika vyhlášená savostí a výdrží. Na nádobí i povrchy. Utěrku z bavlny perte i žehlete bez starosti na vysoké teploty, čímž zaručíte zničení bakterií a roztočů. Jemnější plátěné utěrky z biobavlny navíc zastoupí mikrovlákno při leštění skla. Při napuštění bavlněné utěrky včelím voskem si navíc můžete vyrobit otíratelný ubrousek na potraviny.

Len

Lněná utěrka je o něco větší investice, která se vám však vrátí. Utěrky ze lnu se hodí na otírání jak hrubších materiálů, tak skleniček, protože nepouští vlákna, což je zejména u leštění skla nežádoucí. Další výhodou je přírodní a nadčasový vzhled lněných utěrek.

Bambus

Bambus je držák, používaný na výrobu lan, pohodlného prádla i textilu do domácnosti. Nepouští vlákna, rychleji schne a s každým dalším praním se zvyšuje jeho savost. Pěstování i zpracování bambusu z rostliny do vlákna je ekologicky přívětivější variantou, než je tomu u bavlny.

Konopí

Velkou savost a pevnost slibují utěrky z konopí, které je navíc antibakteriální, eliminuje zápach a vy se s ním díky těmto vlastnostem můžete setkat i při výrobě plátěných tenisek. Pokud vám jde o výdrž a víte, že utěrky se ve vaší domácnosti točí jedna za druhou, rozhodně investujte do utěrek z konopí. Skrze antibakteriálnost nahradí také ubrousek na pečivo nebo zabalí svačinu na výlet.

 

Utěrka do homeoffice

Nezapomínejte na to, že vaše prsty i tvář se s displejem mobilu, klávesnicí či monitorem tabletu setkávají několikrát za den. Proto by zejména v rámci zvýšené opatrnosti co se hygieny a vyhnutí se nákaze koronaviru týče, měla být vhodná utěrka na displeje a monitory, případně vhodný prostředek k jejich ošetření. Zvolte co nejjemnější utěrku z mikrovlákna. Papírová či jakákoliv klasická látková utěrka mohou poškrábat monitor. Počítač ideálně čistěte před zapnutím, monitor či displej nejdřív oprašte a poté přetřete jemně navlhčenou utěrkou. Pokud nečistoty stále drží, můžete použít vhodný přípravek pro tento typ povrchů.

Čistotě zdar a šťastnou ruku při výběru těchto nenahraditelných pomocnic v domácnosti!

Markéta Kadeřábková