Realitní kancelář vám může některá z těchto faktů tajit. 8 varovných příznaků, jimž se při koupi domu vyvarovat

Při hledání nemovitosti se můžete občas docela spálit, pokud vám není oporou dobrá realitní kancelář. Pokud si zvolíte tu špatnou, bude se nejspíše snažit jen a jen o maximalizaci svých zisků a snažit se vás nalákat ke koupi nevyhovující nemovitosti za přemrštěnou cenu. Jaké jsou varovné příznaky toho, že se vám děje právě toto? Pojďme to společně zjistit!

 

Realitní kancelář vám ukazuje jen málo fotek nemovitosti

Čím méně obrázků nemovitosti v inzerátu je, tím je větší možnost, že se realitka snaží zakrýt některé nedostatky. V ideálním případě by měl inzerát obsahovat dostatek fotek jak interiéru, tak exteriéru. Pokud až příliš převažují fotky jednoho či druhého, je zde nemalá šance, že bude něco špatně.

 

Cena se zdá být až příliš dobrá

Cena je pro valnou část kupců při nákupu nemovitosti rozhodujícím faktorem. Je-li příliš vysoko, většinu z nich odradí. Ale pokud se pohybuje podezřele nízko při srovnání s dalšími nemovitostmi, měli byste dvakrát měřit a řezat jen jednou. Příčinou snížené ceny může být (a pravděpodobně je) nějaký zásadní nedostatek nemovitosti, od ztrouchnivělých střešních trámů přes plesnivé zdi po nežádoucí sousedy.

 

Nemovitost byla nedávno prodána či zmizela z nabídky – a už je zase na prodej znovu

Jistěže může existovat vícero důvodů, proč tomu tak je. Možná, že předchozí majitel měl problémy s ufinancováním hypotéky, nebo měl jiné důvody pro to, že se musel nemovitosti zase zbavit. Nemovitost se třeba původně nemuselo dlouho dařit prodat, tak byla z nabídky stažena do obnovení zájmu (i pak se je ale třeba ptát, proč se ji nedařilo prodat předtím). Každopádně se vždy řádně zajímejte, proč se nemovitost vrátila na trh tak krátce po jejím zmizení z nabídky.

 

V okolí se svých nemovitostí ve značné míře zbavují i ostatní vlastníci

Je hezké, že máte zdánlivě bohatý výběr, zauvažujte ale nad tím, čím je tato přemíra nemovitostí na prodej v dané lokalitě motivována. Plánuje se v její blízkosti stavba dálnice či průmyslové zóny? Zažívá příliv nepřizpůsobivých? Raději se informujte o aktuálním dění v daném místě, nebo si popovídejte s místními, abyste nebyli po koupi nepříjemně překvapeni.

 

Nemovitost se nachází v záplavové zóně

A realitka tuto skutečnost příhodně zapomněla zdůraznit. Koupě domu či pozemku v záplavové zóně je vždy riziko. Můžete mít štěstí, v domě bydlet a za celý život nezažít jedinou povodeň, nebo vás voda spláchne rok po nastěhování. Řada lidí se toto riziko přesto rozhoduje podstoupit. Každá solidní realitka by měla před umístěním domu v záplavové zóně varovat, víme ale, že ne všechny realitky solidní jsou, že…

 

V nemovitosti jsou podivné pachy

Prohlídka nemovitosti napoví mnohé. Pokud vás přes nos praští podivný zápach, pátrejte po jeho zdroji. Může značit plíseň, vlhnoucí stěny, problémy s vodou, topením, septikem a tak dále. Třeba je problém vnější – blízkost kravína, kafilerie, průmyslové výroby či čistírny odpadu. V každém případě se snažte původ zápachu identifikovat a zařídit se podle toho.

 

Slyšíte podivné zvuky

Narušená statika domu, praskající a ztrouchnivělá prkna a trámy, problémy s topením, blízkost dálnice či kolejí – to vše může být jejich zdrojem. Mějte proto při prohlídce uši nastraženy.

 

V nemovitosti došlo k vraždě, sebevraždě či nevysvětlenému úmrtí

V průměru může být nemovitost s násilnou či pochmurnou minulostí až o třetinu levnější. Zatímco některým lidem bydlení v domě, kde se vraždilo, vrásky nedělá, jiní by se tam nenastěhovali ani zadarmo. Pokud má nemovitost nějakou ponurou historii, solidní makléř by ji měl zmínit – stejně byste se to od sousedů dříve či později dozvěděli. Pokud tato skutečnost zůstane záměrně nezmíněna, bývá to známkou veliké neprofesionality.

Snad vám některé z těchto bodů pomohou při vašem hledání nemovitosti. Budeme rádi, pokud k nim sami přidáte i další – komentáře jsou vám otevřeny!

Markéta Kadeřábková