O úklid domácnosti se dnes mnoha lidem starají specializované firmy. Jejich služby lze přitom pořídit i za méně než 200 Kč na hodinu!

Většina lidí si úklid domácnosti obstarává docela dobře sama, ale mezi námi je i dost takových, kteří to z různých, třeba zdravotních nebo časových důvodů nezvládnou. Také roste počet těch, kteří zkrátka podobnou činností nehodlají ztrácet čas. Naštěstí pro ně dnes existuje poměrně slušné množství úklidových firem a agentur, jejichž služeb mohou využít. Uvažujete, že si profesionály na úklid také pozvete, ale nevíte, co přesně po nich vlastně můžete chtít? A nevíte, kolik zaplatíte za běžné práce a kolik za generální úklid?

 

Úklid domácnosti si můžete zaplatit

To, že někomu jinému zaplatíte, aby se u vás doma postaral o pořádek, není už dnes nic výjimečného. Zdaleka ne každý má totiž čas, chuť nebo třeba dostatek sil k tomu, aby o svůj byt či dům pečoval zcela sám. Někdo je natolik vytížen pracovními povinnostmi, že zkrátka už moc dalších věcí nestíhá. Další, a týká se to zejména seniorů, už vzhledem k fyzickým možnostem prostě řadu úkonů zvládnout ani nemohou. Někdo si zase pořídí rozlehlé sídlo o několika stech metrech čtverečních užitné plochy a logicky pak deleguje takřka všechny domácí práce na někoho jiného. Především takoví lidé obvykle tvoří podstatnou část klientely úklidových firem a využívají jejich služby více méně pravidelně. A pak je tu ještě menší skupina zákazníků, kteří jsou za podobnou výpomoc ochotní zaplatit spíše příležitostně, například před vánočními nebo velikonočními svátky.

 

Podobné služby mají řadu výhod

Pomineme-li fakt, že lze využitím služeb podobných profesionálů ušetřit síly i čas, jsou tu i některé další výhody, které stojí za to zmínit.

  1. ÚKLID JE V PRVÉ ŘADĚ VELMI RYCHLÝ, protože zaměstnanci těchto firem bývají placeni právě i za rychlost. Navíc používají profesionální techniku i čisticí prostředky.
  1. PRÁCE JE SKUTEČNĚ KVALITNÍ a to navzdory zmiňované rychlosti. Odvést špatný výkon si nemůže dovolit ani zaměstnanec a potažmo ani agentura, jinak by při dnešní konkurenci příliš zakázek nezískali. Většina pracovníků navíc mívá potřebné zkušenosti, které se do výsledku zpravidla promítnou.
  1. SLUŽBA BÝVÁ KOMPLEXNÍ a to v tom smyslu, že si za vaše peníze můžete nechat vygruntovat dům doslova od půdy až po střechu. Není téměř nic, co by skuteční profíci nezvládli. Počínaje prostým mytím oken, přes čištění koberců parními čističi až po vydrhnutí dlažby na rozlehlé terase.

 

Co je normální a co spíše nadstandard?

V dnešní uspěchané době je čas velice ceněnou komoditou. Máte také pocit, že nic nestíháte a nezvládáte se svým časem správně hospodařit? Lidé objednaní na úklid vaší domácnosti vám mohou v mnohém ulevit. A jakou práci za vás nejčastěji odvedou? Většina těchto profesionálů má dnes velmi podobnou nabídku služeb, ale mnohdy se liší v tom, co považují za běžné práce a co za jakýsi nadstandard. Někteří jsou zkrátka ochotni pro svoje klienty učinit i něco navíc v rámci normální zakázky, zatímco jiní mohou to samé považovat za „extra práci“. Přiložená tabulka vám napoví, co můžete čekat, nicméně je spíše orientační.

 

Běžné služby a nadstandard

BĚŽNÉ ÚKONY NADSTANDARD

(může se u každé firmy v detailech lišit)

vysátí koberců a mytí podlah

odstranění prachu z bytového textilu a z rostlin

odstranění prachu z nábytku, obrazů elektroniky atd.

leštění zrcadel a skleněných ploch

převlečení lůžkovin

mytí oken, radiátorů a žaluzií

mytí obkladů v koupelně

čištění vany, sprchového kouta i WC

umytí vnitřních ploch kuchyňské linky

vyčištění trouby, digestoře i roštů

čištění vnitřních prostor lednice i mrazáku

vyčištění myčky

úklid sauny nebo bazénu

poklizení sklepa, garáže, prádelny a někdy i terasy či dlážděných ploch u domu

tepování koberců (někdy je běžným úkonem)

 

A nebude to drahé?

Nejspíš vás zajímá, zda jsou služby úklidových agentur drahé nebo si je může dovolit i většina obyčejných lidí. Přijde na to. Obecně to však nijak drahá záležitost není. Pokud vám za hodinový výkon svého zaměstnance naúčtují třeba 200 nebo 250 korun, není to jistě přehnané. Navzdory mírnému růstu nezaměstnanosti je poptávka zejména po manuálně pracujících lidech stále vysoká. Jednoduše, práce je dost a lidí málo. A každá firma musí krom svého profitu také slušně odměnit své zaměstnance, jinak neuspěje. A kdo by při dnešních cenách chtěl dělat třeba za 90 korun na hodinu, že? Jisté je, že úklid běžné domácnosti vás za těchto podmínek určitě nezruinuje.

 

8 tisíc za „generálku“

Na druhou stranu, objednáte-li si generální úklid rozlehlé vily, nemělo by vás překvapit, když dostanete účet třeba na 7 nebo 8 tisíc. Ovšem vlastníte-li podobnou nemovitost, pak pro vás taková částka nejspíš nepředstavuje problém. Určitých cenových ústupků, či chcete-li slev, se navíc mohou dočkat klienti, kteří podobných služeb využívají pravidelně. Účet o 10 nebo i 15 % nižší v porovnání s ostatními totiž svým stálým zákazníkům předkládá řada úklidových společností.

A kolik byste byli ochotni zaplatit vy za profesionální péči o vaši domácnost? Připadají vám dvě stovky za hodinu práce jako přiměřená odměna?

Markéta Kadeřábková