6 tipů, jak přibrat na váze bez přejídání se

Jak přibrat na váze? Čím to je, že některý člověk nedokáže přibrat a je stále hubený? Existuje několik příčin, které vedou k hubnutí a nebo také k obtížnějšímu přibírání. V tomto článku se podíváme jak na příčiny hubnutí, tak na jejich účinná řešení.

Mezi příčiny hubnutí patří například

  • Genetika – někdo to má prostě tak, že i přesto, že se neustále něčím “cpe”, je stále hubený. Tento genetický předpoklad mu samozřejmě všichni závidí. Většina lidí, kteří ale ani při vydatném stravování nemohou přibrat a jsou stále hubení, si tuto genetickou výbavu příliš neužívá. A platí to převážně pro lidi manuálně pracující nebo také pro sportovce a lidi s velkým energetickým výdejem. 
  • Závažnější onemocnění – pokud člověk z ničeho nic hubne a netuší, jaká by mohla být příčina jeho hubnutí, měl by se mít na pozoru. Může se jednat o některou z vážných nemocí. V případě nenadálého hubnutí bez příčiny je moudré se nechat prohlédnout specialistou.
  • Stres – ano, stresové situace, těžká životní rozhodnutí, zkoušková období nebo úmrtí blízké osoby. Stres může být také výrazným spouštěčem procesu hubnutí. Ani v tomto případě není dobré zůstat bez odborné pomoci.

Zvyšte příjem kalorií postupně

Aby tělo začalo přibírat, je doporučováno přidat na kalorickém příjmu. Pozor ale na skladbu stravy! Rozhodně tím není myšlena konzumace smaženého, tučného nebo sladkého. Je třeba přidat na zdravých kaloriích. Následkem konzumace nezdravých potravin z fastfoodů vzniká paradoxně podvýživa – nedostatek těch správných živin v organismu.

Jezte správně!

Mezi výživově hodnotné potraviny patří například ořechy, semena, luštěniny, zelenina a ovoce. Velmi důležitou složkou stravy, která zajistí správně fungující trávení – přirozený pohyb střev, je vláknina. Tu můžete dodat přirozenou cestou v celozrnných obilovinách, lze ji také jako čistý extrahovaný produkt přidávat do jídla. Při konzumaci samostatné vlákniny je třeba myslet na adekvatní pitný režim!

Bílkoviny jako základní stavební hmota

Kdo chce zdravě přibrat, měl by svoji pozornost soustřeďovat na základní složku potravy, kterou jsou bílkoviny. Díky nim se dá přibrat na svalové hmotě, nikoliv na tuku. Bílkoviny vhodné pro zdravé přibírání na váze jsou obsaženy například v kuřecím mase nebo netučných rybách. Skvělým zdrojem bílkovin jsou také luštěniny nebo zakysané mléčné výrobky. Jaké jsou další benefity konzumace bílkovin?

Při správném příjmu bílkovin je dobré věnovat pozornost cvičení na zvětšení objemu svalové hmoty. Doporučujeme kalisteniku, což je cvičení pomocí vlastní váhy bez činek, nebo cvičení pod dohledem trenéra v posilovně.

Jaké nápoje doporučujeme?

Ty kalorické! Ale nebojte se, nebudeme vám doporučovat slazené minerálky nebo snad kolu nebo alkohol. Mezi ty správné kalorické nápoje patří například mléko, rostlinná mléka nebo také výživné smoothie z ovoce a zeleniny.

Podpořte svoje přibírání odpočinkem

Každé zdravé tělo potřebuje adekvátní a hlavně kvalitní odpočinek. Pokud je budování svalové hmoty podpořeno sportovními aktivitami, je zcela nezbytné věnovat pozornost regeneraci a dostatečnému spánku. Ideálně spěte co nejvíce před půlnocí. Pro regeneraci unaveného těla si dopřejte také kvalitní masáž nebo koupel ve vířivce. Unavené svaly po sportovním výdeji si to jistě zaslouží.

Snažíte se zhubnout nebo naopak přibrat na váze? Jak se vám to daří? Máte nějaký zaručený tip pro ty, co v tomto úsilí nejsou úspěšní? Dejte nám o tom vědět! Už jste někdy přemýšleli o vyzkoušení krabičkové diety?

Markéta Kadeřábková