Investovat do dluhopisů zvládne každý. Jak na to?

Začít investovat do cenných papírů není tak náročné, než se může na první pohled zdát. Je to dokonce snazší, než jak investovat do akcií. Základním pravidlem je orientovat se v tom, co je to dluhopis. Jak funguje a jaká jsou pravidla investování? Pročtěte si základní rady.

 

Co vědět o dluhopisu, než se pustíme do nakupování

Kdo je teprve na začátku, možná stále tápe, co je to dluhopis. Jde o formu cenného papíru, který může vydávat firma, vláda nebo veřejná instituce. Jejich prodejem si daná společnost (emitent) v podstatě půjčuje peníze od investorů na své projekty nebo splacení jiných dluhů.

Prodej dluhopisů tak umožňuje firmám růst a zafinancovat nejrůznější projekty. Stát si nejčastěji půjčuje peníze na pokrytí dluhu. Dluhopis se emitentům vyplatí ve chvíli, kdy podmínky pro půjčku v bankách jsou pro ně nevýhodné, nebo by na ni nedostáhli.

Emitent se prodejem dluhopisů zavazuje, že bude věřitelům splácet pravidelný úrok. Ten se vyplácí většinou jednou ročně, za pololetí, ale i měsíčně. Úrok se vypočítává z nominální hodnoty dluhopisu, tedy z částky, za kterou jsme si cenný papír koupili. Tu emitent vyplatí investorovi zpět na konci splatnosti obligace.

 

Druhy dluhopisů, jejich výhody a rizika

Dluhopisy můžeme dělit do několika skupin podle mnoha kritérií, ať už jde o délku splatnosti, formu úroků či emitenta. Tím nejzákladnějším rozdělením jsou státní a korporátní dluhopisy.

Cenné papíry vydávané státem jsou jedny z nejbezpečnějších na trhu. Jednoduše proto, že je mnohem menší pravděpodobnost státního bankrotu. O dluhopisy České republiky je v posledních emisích nebývalý zájem. Problém je, že úrok bývá velmi nízký a nepřináší větší rozdíl, než kdybychom si peníze spořili na účtu.

Firemní obligace jsou sice rizikovější, ale také výnosnější. Jakmile se naučíme rozdělit svůj kapitál do dluhopisů několika firem i do jiných aktiv, sníží se riziko na minimum. Ztrátu v případě úpadku jedné společnosti totiž pokryjí výnosy z ostatních investic.

 

Kde nakupovat dluhopisy

Dluhopisy může emitovat každá firma, proto je výběr opravdu široký. O to větší pozornost bychom ale měli při skládání svého portfolia věnovat právě prověření firmy. Kdo právě tím nechce ztrácet čas a v obecných podmínkách se nevyzná, může se obrátit na obchodníka s cennými papíry.

Právě to je první způsob jak koupit dluhopisy. Poradce za nás sleduje trh a může nám poradit, kde a kdy je ideální chvíle na investici. Svěříme mu svůj obnos a on za nás složí naše portfolio.

Dluhopis můžeme získat také na burze, na kterou ovšem máme přístup až po zakoupení licence a zaplacení vstupního poplatku. Na začátku je potřeba mít vyšší kapitál a také makléře, který nás bude na burze fyzicky zastupovat.

Další možností, jak nakoupit dluhopisy, je přímo u emitenta. To představuje jednoduchý a rychlý způsob jak začít investovat do dluhopisů. Cenné papíry si totiž můžeme snadno objednat přes internet vyplněním formuláře a podepsáním smlouvy. Online investování je tak velmi rychlé a nenáročné.

 

Jaké dluhopisy se (ne)vyplatí

U dluhopisů obecně platí, že čím větší riziko tím vyšší výnos. Malé firmy, které jsou na začátku podnikání a mají problém získat úvěr v bance, nabídnou logicky vyšší úrok. Velcí a stabilní hráči na trhu, kteří snadno seženou investory, nemají potřebu platit vysoké splátky za své půjčky.

Obecně jsou dluhopisy jistější investicí než akcie, které mnohem více podléhají volatilitě trhu. V případě nízkých úroků u spořicích účtů jsou bondy také jednou z nejzajímavějších forem zhodnocení úspor. Peníze jen tak odložené na běžném účtu totiž začnou rychle kvůli inflaci ztrácet hodnotu.

Máte zkušenosti s dluhopisy? A jste ochotní více riskovat s možností vyššího výdělku, nebo preferujete co nejbezpečnější investice?

Markéta Kadeřábková