Investovat do dluhopisů zvládne každý. Jak na to?

Začít investovat do cenných papírů není tak náročné, jak se může na první pohled zdát. Základním pravidlem je orientovat se v tom, co je to dluhopis. Jak funguje a jaká jsou pravidla investování? Pročtěte si základní rady.

 

Co vědět o dluhopisu, než se pustíme do nakupování

Kdo je teprve na začátku, možná stále tápe, co je to dluhopis. Jde o formu cenného papíru, který může vydávat firma, vláda nebo veřejná instituce. Jejich prodejem si daná společnost (emitent) v podstatě půjčuje peníze od investorů na své projekty nebo splacení jiných dluhů.

Prodej dluhopisů tak umožňuje firmám růst a zafinancovat nejrůznější projekty. Stát si nejčastěji půjčuje peníze na pokrytí dluhu. Dluhopis se emitentům vyplatí ve chvíli, kdy podmínky pro půjčku v bankách jsou pro ně nevýhodné, nebo by na ni nedostáhli.

Emitent se prodejem dluhopisů zavazuje, že bude věřitelům splácet pravidelný úrok. Ten se vyplácí většinou jednou ročně, za pololetí, ale i měsíčně. Úrok se vypočítává z nominální hodnoty dluhopisu, tedy z částky, za kterou jsme si cenný papír koupili. Tu emitent vyplatí investorovi zpět na konci splatnosti obligace.

 

Druhy dluhopisů, jejich výhody a rizika

Dluhopisy můžeme dělit do několika skupin podle mnoha kritérií, ať už jde o délku splatnosti, formu úroků či emitenta. Tím nejzákladnějším rozdělením jsou státní a korporátní dluhopisy.

Cenné papíry vydávané státem jsou jedny z nejbezpečnějších na trhu. Jednoduše proto, že je mnohem menší pravděpodobnost státního bankrotu. O dluhopisy České republiky je v posledních emisích nebývalý zájem. Problém je, že úrok bývá velmi nízký a nepřináší větší rozdíl, než kdybychom si peníze spořili na účtu.

Firemní obligace jsou sice rizikovější, ale také výnosnější. Jakmile se naučíme rozdělit svůj kapitál do dluhopisů několika firem i do jiných aktiv, sníží se riziko na minimum. Ztrátu v případě úpadku jedné společnosti totiž pokryjí výnosy z ostatních investic.

 

Kde nakupovat dluhopisy

Dluhopisy může emitovat každá firma, proto je výběr opravdu široký. O to větší pozornost bychom ale měli při skládání svého portfolia věnovat právě prověření firmy. Kdo právě tím nechce ztrácet čas a v obecných podmínkách se nevyzná, může se obrátit na obchodníka s cennými papíry.

Právě to je první způsob jak koupit dluhopisy. Poradce za nás sleduje trh a může nám poradit, kde a kdy je ideální chvíle na investici. Svěříme mu svůj obnos a on za nás složí naše portfolio.

Dluhopis můžeme získat také na burze, na kterou ovšem máme přístup až po zakoupení licence a zaplacení vstupního poplatku. Na začátku je potřeba mít vyšší kapitál a také makléře, který nás bude na burze fyzicky zastupovat.

Další možností, jak nakoupit dluhopisy, je přímo u emitenta. To představuje jednoduchý a rychlý způsob jak začít investovat do dluhopisů. Cenné papíry si totiž můžeme snadno objednat přes internet vyplněním formuláře a podepsáním smlouvy. Online investování je tak velmi rychlé a nenáročné.

 

Jaké dluhopisy se (ne)vyplatí

U dluhopisů obecně platí, že čím větší riziko tím vyšší výnos. Malé firmy, které jsou na začátku podnikání a mají problém získat úvěr v bance, nabídnou logicky vyšší úrok. Velcí a stabilní hráči na trhu, kteří snadno seženou investory, nemají potřebu platit vysoké splátky za své půjčky.

Obecně jsou dluhopisy jistější investicí než akcie, které mnohem více podléhají volatilitě trhu. V případě nízkých úroků u spořicích účtů jsou bondy také jednou z nejzajímavějších forem zhodnocení úspor. Peníze jen tak odložené na běžném účtu totiž začnou rychle kvůli inflaci ztrácet hodnotu.

Máte zkušenosti s dluhopisy? A jste ochotní více riskovat s možností vyššího výdělku, nebo preferujete co nejbezpečnější investice?

Markéta Kadeřábková