Kuchyňskou linkou uplatnění žulové desky nekončí. Šest možností, jak originálně využít zbytkovou žulu

Žula je v poslední době stále více v módě a žulové desky berou české kuchyně a jídelny (ale i koupelny a obložení interiérů) útokem. Není se čemu divit. Každá koruna, kterou do tohoto materiálu, v němž se snoubí krása s praktičností, se vyplatí. Proto by se měl využít do posledního kamínku. Jakmile je totiž materiál na vaší kuchyňskou linku či koupelnový obklad rozměřen a nařezán, často někdy zbude i jeho poměrně značná část. Desku jste zaplatili celou a odřezky jsou vaše. Co s nimi? Rozhodně je nevozte na nejbližší skládku!

 

Máte šikovné ruce, nebo kamaráda kameníka? Nabízí se hned několik možností:

Zbyl vám z původní žulové desky po nařezání ještě velký kus? Vyrobte si stolek

Na celý jídelní stůl pravděpodobně materiál nevybyde, ale čajový stolek by ze zbytků žulové desky třeba ještě vzniknout mohl. Bude působit elegantně a vystačí si s minimem údržby. Nemusí být ani perfektně seříznutý do pravidelného tvaru. Nepravidelné stolečky nebo stolečky s hrubě ořezanými hranami mohou zapůsobit nekonvenční, „nedbalou elegancí“, která zaujme na první pohled.

 

Máte ještě dost žuly a plánujete ještě dláždit či obkládat?

Jistěže vám nezbude dostatek materiálu na kompletní vydláždění celých místností. Nevadí. Zkuste zbytkovou žulu zakomponovat do nového projektu . Jděte třeba cestou mozaik, zajímavých obrazců nebo barevných kontrastů – vždyť vaše nová dlažba nemusí být zcela stejnobarevná. Kreativitě se meze nekladou. Kromě toho budete mít alespoň dobrý pocit, že jste veškerý materiál spotřebovali do posledního kousku.

 

Co třeba vytvořit otočný talíř nebo další kuchyňské doplňky?

Ze zbytkového materiálu můžete vytvořit i kuchyňské doplňky. Co třeba otočný talíř, který bude vizuálně skvěle ladit se zbytkem vaší kuchyně? Nebo stylová podložka pro rozpálený hrnec či pekáč? Možností je nepřeberně!

 

Věřte nebo ne, možná si můžete i zagrilovat

Podle toho, jakou tloušťku vaše deska má a o jaký druh žuly se jedná, by mohla najít uplatnění i jako grilovací kámen. Grilování na kameni je staré jako lidstvo samo a na kvalitní žule to půjde jedna báseň. Žula rovnoměrně distribuuje teplo po celém svém povrchu a tak se hodí na přípravu rozmanitých pokrmů, ať již jde o maso, pizzu, chleby, placky a mnoho dalšího. Na rozdíl od železného grilu vám pak u žuly její rezivění hned tak nehrozí!

 

Kameny do whiskey a dalších nápojů

Ano, čtete dobře. Jde rozhodně o jeden z kreativnějších nápadů, jak zužitkovat zbytky žuly. Rozřezat je do pravidelných kostek či kotoučků, aby se vešly do skleničky, a posléze je dát zmrazit. Až vás příště popadne chuť na něco ostřejšího, můžete mrazivou žulu vložit do skleničky namísto kousku ledu. Kámen krásně ochladí váš drink a navíc jej, na rozdíl od pomalu tajícího ledu, nezředí. Perfektní řešení i pro pomalejší pijáky!

 

Interiérový design a užité umění

Žula se může uplatnit prakticky kdekoliv. Co třeba podstavec pro noční lampu? Originální těžítko? Stolní či nástěnné hodiny? Police a poličky? Jinde padají i návrhy na kamenný interiér auta. Takovýto seznam by mohl pokračovat donekonečna. Stačí mít jen originální nápad a žula mu dá originální podobu.

Máte nějaké vlastní kreativní návrhy, jak využít odřezky a zbytky žulových desek? Pište nám je do komentářů – sami jsme na ně zvědaví!

Markéta Kadeřábková