Jak vybrat drtič odpadu a z jakého důvodu na něj myslet již při plánování podoby budoucí kuchyně ve vašem moderním domu na klíč

Pokud chcete, aby šel váš moderní dům na klíč opravdu z dobou, je nutné neopomenout různé vychytávky, mezi které patří například drtič odpadu. Jeho výběr nemusí být vždy jednoduchý, protože většina variant vypadá na pohled úplně stejně, ale berte na vědomí, že se významně liší svojí vnitřní konstrukcí. Vnitřní konstrukce má vliv na rychlost drcení, životnost a také na snadnost používání. Pokud si zařizujete novou kuchyň, nebo rekonstruujete, nevynechejte právě drtič. Díky následujícím informacím zjistíte, na co si dát při výběru pozor, jaké jsou vaše možnosti, jak je to s instalací a jakou údržbu drtič vyžaduje.

 

K čemu drtiče odpadu v moderních domech na klíč slouží

Slouží k rozdrcení kostí, skořápek, slupek od brambor,nejrůznějších zbytků zeleniny, odřezků a celkově každého bio odpadu, který byste hodili do koše. Dnešní velkou problematikou je nakládání s bio odpadem a jeho likvidace. Vše snadno a hlavně rychle zlikvidujete za pomoci likvidátoru zbytků jídla. Je normální součástí amerických kuchyní. V Evropě se používá zejména ve Velké Británii.

 

Jak vybrat drtič odpadu a jaké jsou jeho hlavní výhody
Na vesnici se využívá při zpracování bio odpadu pomocí domácího kompostování. Ve městech se je nutné vymyslet jiné řešení. Jejich funkce je taková, že se napojí na odtok dřezu. Poté se stiskne tlačítko a podrtí se biologické zbytky na menší částečky, které mohou odtékat spolu s odpadní vodou do kanalizace.

 

VÝHODY

  • nebudou vám v kuchyni zapáchat zbytky jídla
  • dřez se vám nebude ucpávat
  • je to ekologické řešení, protože snížíte celkový obsah nepořádku na skládkách

 

Při výběru drtiče odpadu pro moderní dům na klíč se soustřeďte na následující faktory

  • MANŽETA
  • MATERIÁL KOMORY
  • MOTOR
  • DRTÍCÍ SEGMENTY

 

Manžeta

Její funkce je tlumení zvuku a zachycení nečistot. Přes gumovou manžetu jdou dovnitř organické zbytky jídla, které jsou určeny k drcení. Díky ní nedochází vůbec k vystřikování vody a také malých kousků zbytků pryč z drtiče. Na spodní straně manžety se časem mohou hromadit nečistoty, které musíte umět odstranit, aby se zamezilo tvorbě zápachu.

Dávejte velký pozor, aby byla manžeta vyjímatelná, protože díky tomu si budete moci sami vyřešit problém, když něco uvnitř uvízne nebo to budete chtít vyčistit. Ne u všech značek to totiž jde.

Materiál drtící komory

Základem je odolnost vůči korozi, pevnost a také hlukový útlum. Nepříjemné zvuky mohou někoho otravovat a rušit. Komora během drcení odolává nárazům bio materiálu, jako jsou zmiňované kosti a někdy i další předměty.

Nejosvědčenější je proto směs polyesteru a polyamidu, který je plněný sklem, je pevný,tlumí, nepřenáší hluk a je lehký. Dále je vhodný i nerez nebo tzv. smaltovaný plech, který ale bohužel již při oprýskání koroduje, což může být po čase komplikací.

 

Motor

Indukční motor dosahuje rychlosti okolo 1 500 otáček za minutu. Drtič s takovým motorem může běžet opravdu nepřetržitě. Nedochází k opotřebení díky přítomnosti uhlíku. Indukční motory jsou ideální do drtičů pro gastronomické účely.
Motor s permanentními magnety dosahuje vysokých otáček. Jedná se o rychlost cca 2 700 otáček za minutu. V domácích podmínkách jeho rychlost jistě oceníte. Díky svým menším rozměrům bude zabírat méně místa, než indukční.

 

Drtící segmenty

Ideální vlastnosti takového materiálu spočívají v odolnosti vůči korozi a jeho tvrdost.

Používá se nerezová ocel a také niklovaná ocel.

 

Jak udržovat drtič odpadů?

Abyste udrželi kvalitu a prodloužili životnost, tak musíte dbát na základní pravidla při čištění.

Odpad byste měli vždy zpracovávat se studenou, tekoucí vodou. Postupně zbytky redukovat, aby se nehromadily. Pokud přecedíte třeba brambory s vroucí vodou tak vždy pouštějte i studenou vodu.

Vydrcením kostek ledu a soli odstraníte zbytky.

 

Instalace

Pro montáž je třeba, abyste splnili několik základních kritérií. Tím prvním je velikost odtokového otvoru ve dřezu, který musí mít minimální průměr 9 cm. Dále myslete na přívod elektrické energie, který je umístěný pod dřezem. Výška odpadní trubky by neměla být nikdy výše, než je výtokový otvor.

Dozvěděli jste se, na jaké parametry je třeba brát ohled při výběru, k čemu drtič odpadů slouží a také informace o tom, jak jej vyčistit. Jistě je všechny uplatníte při výběru. Teď už pro vás nebude problém, abyste si sami mohli vybrat variantu ideální přímo pro vás.

Mysleli jste si, že to je jednoduché? Budeme rádi, když se podělíte o vaši dosavadní zkušenost a zanecháte komentář.

Markéta Kadeřábková