SUMATRA

Ostrov na křižovatce Asie

První člověk se dostal na Sumatru před více než miliónem let. A Vy si můžete být jistí vřelým přijetím, když ho budete následovat. Pátý největší ostrov světa obsahuje neuvěřitelně pestrou paletu národů a kultur. nyní většinu oblastí spojují dobré silnice, které usnadňují cestování po ostrově jako nikdy před tím.

Rušná města těsně sousedí s rozsáhlými neproniknutelnými džunglemi, vedle primitivního způsobu života existuje pokročilá technika. Výsledkem je ostrov, kterým je i náročný cestovatel uchvácen.

Přírodní bohatsví Sumatry je obrovské a přes svou dlouhou historii lidského osídlení je místem, kde se stále toulají tygři, sloni a nosarožci a kde Vás ráno probudí ranní volání gibbona, největšího lidoopa na světě.

Na Sumatře také půjdete ve stopách Marca Pola, který se zastavil na své cestě z Číny do Persie v Acehu na severozápadním cípu Sumatry.

Jste připraveni na skutečné dobrodružství?

Zkuste safari na člunu po divoké řece Alas v zalesněných horách Karo nebo pěší túru do národního parku Gunung Leuser za bližším pohledem na úžasnou divokou přírodu. Toto jsou zvláštní dobrodružství, která určitě překvapí i nejzkušenějšího cestovatele.

Z rušného města Medan můžete cestovat k jedné z největších přírodních pokladnic na souostroví, jezeru Toba, obrovskému sopečnému kráteru s jezerem s třpytivě zelenou vodou, zavěšenému ve vysočině s fotogenický ostrovem Samosir ve svém středu. Je to pozoruhodné místo na plavání, vodní lyžování, jízdu na kanoi nebo plachetnici.

Samosir má mnoho hotelů, letních chat a ubytoven. Navštivte vesnice Tomok, Tuk-Tuk, Siallagan a Ambarita. Samosir je ostrov lidu Tapanuli (zvaných také Batakové), který žije v tradičních obydlích v mnoharodinovém společenství. Batakové jsou jedineční řemeslníci a mají krásné zpěvné hlasy. Sledujte ženy tkající známou látku ulos.

Tvorové velcí i malí

S mnoha druhy nejvzácnějších zvířat na světě včetně úžasného sumatránského tygra je rezervace Bohorok nadějnou enklávou, kde se poměrně mírumilovní orangutani cvičí pro návrat do svého přirozeného prostředí – podívaná, která stojí zato.

Exotické a nádherné ostrovy Riau

Jako cíl Vaší dovolené jsou ostrovy Batam a Bintan perfektní volbou. Ze více než tisíce idylických ostrovů, které tvoří souostroví Riau, ztělesňují ostrovy Batam a Bintan veškeré kouzlo, které očekáváte od tropického ostrova, včetně oslnivých bílých písečných pláží, klidných vod a palem ohýbaných větrem.

Batam – pouhých 45 minut trajektem ze Singapuru – má pro každého něco. Od luxusních hotelů po fantastická plážová střediska. Plavání, jízda na člunu, vodní lyžování, golf, paraplachtění a šnorchlování jsu pouze některá z lákadel.

starobylý přístav Binatnu kdysi přivítal Marca Pola. Dnes se ostrov rychle stává jedním z nejpřitažlivějších turistických cílů s nabídkou míle dlouhých bílých písečných pláží blízko rušného Singapuru. Můžete se projet říčním člunem sampan nebo prozkoumávat některé z mnoha sousedních ostrovů. Jsou tu krásné pláže s azurovou vodou a běleskvoucím pískem, džungle plná bohaté vegetace.

Chcete-li zažít v Bintanu skutečně něco velkolepého, prohlížejte si pamětihodnosti ve starobylém taxi nebo si dopřejte výborné jídlo z darů moře.

Neobvyklý rituál přechodu do dospělosti

U pobřeží Severní Sumatry najdete ostrov Nias, jehož obyvatelé bývali kdysi nadšenými lovci lebek. Tento zvyk naštěstí zmizel, ale zůstal z něho skok přes kameny, který vyžaduje od mladých mužů Niasu, aby se vrhali přes kamenný památník, vysoký více než dva metry. Původně se jednalo o metodu vnikání do nepřátelských vesnic v noci. Tento výkon, známý jako fahombe, se provádí nyní jako zkouška obratnosti a statečnosti. Určitě Vás to nadchne.

Nias se také stal Mekkou pro nadšence surfování z celého světa, protože ostrovní pláže a křišťálové vlny se považují za nejlepší na světě. V každém směru je to ráj. Nias Vás uchvátí nejen krásnými plážmi, ale také barvitou flórou, faunou a fascinující lidovou kulturou.

Zavítejte do země přátelských Minangkabauců

Do bohatého tkaniva národů a kultur Sumatry patří největší matrilineární společnost na světě, Minangkabau na Západní Sumatře.

Minangkabauci jsou zruční zemědělci a řemeslníci a budete nadšeni jejich architekturou, jemnými filigránskými výrobky ze stříbra a vynikajícími výšivkami. K tomu navíc krásná krajiny minangkabauské vysočiny a kouzelné město Bukittinggi. Cesta autem více než čtyřiceti ostrými zatáčkami Vás odmění třpytivým obrazem jezera Maninjau. Právě tento pohled způsobí, že dostanete chuť na zdejší vyhlášená kořeněná jídla.

Jižní Sumatra

Ostrovy Bangka a Belitung, které patří do provincie Jižní Sumatra, jsou stále relativně neznámé a postupně se stávají místem, kam unikají turisté před jinými turisty. Provincie Jižní Sumatra, ke které patří krásné sněhobílé pláže, horská střediska, přírodní minerální prameny a plantáže pepře stojí určitě za návštěvu. Vnitrozemské město Palembang s pověstným mezinárodním bazarem je velmi zajímavou zastávkou na Vaší cestě Sumatrou. V Palembangu, kdysi hlavním městě velkého království Sriwijaya, jsou hlavní zajímavostí „plovoucí“ domy a obchody na řece Musi, centrum uměleckých řemesel Sungai Gerong, které zpracovává lastury a trhy Kuto Basak a Cinde.

Vyskočte si na slona

Jižní porvincie Sumatry Lampung má mnoho fascinujících atrakcí. Zlatým hřebem je Středisko pro výcvik slonů Way Kambas, mezinárodní projekt částečně financovaný fondem na ochranu divoké přírody. Zde můžete sledovat výcvik slonů pro různé užitečné účely a budete mít také možnost projet se na slonu nebo se účastnit sloního safari. Věřte nebo nevěřte, ale to je na Sumatře pouhý začátek.

Markéta Kadeřábková