JÁVA, úrodná „Zahrada Východu“

Uprostřed zářivého diadému Indonésie leží pohadkový ostrov Jáva, jehož majestátní sopky poskytují bohatý rámec vlnícím se čajovým plantážím a terasovitým rýžovým polím. Jáva je domovem více než šedesáti procent celkového obyvatelstva Indonésie, které patří k jedněm z nejzdvořilejších a nejkultivovanějších lidí na světě.

Sopka Krakatau

Jednoho klidného rána roku 1883 vybuchla sopka Krakatau. Její otřesy doslova oběhly svět. Dnes mužete vidět pozůstatky této strašné události, uděláte-li si krátký výlet lodí ze západního pobřeží Jávy.

Ostrovy, ostrovy a zase ostrovy

Mnohem klidnější je skupina Seribu Pulau, Tisíce ostrovů, kam se můžete lehce dostat z hlavního města Jakarty. Úžasná krajina, voda jako měňavé hedvábí a srdečné přijetí Vás očekává na ostrově Ayer s jeho jedinečnými obydlími na vodě.

Jakarta, největší zážitek

Hlavní město Jakarta je rozlehlé kosmopolitní město, kde se ruku v ruce setkávají modernost a tradice. Existují tu pěkná muzea a vynikající příklady koloniální architektury, tradiční chrámy a tržiště, jakož i množství obchodů se starožitnostmi, nákupní střediska, restaurace a diskotéky.

Návštěva kulturního parku Taman Mini umožní vniknout do úžasné mozaiky lidí, kultur a tradic, které tvoří moderní Indonésii. V parku je spousta pozemských radovánek – pohádková země s obrovským rekreačním komplexem plaveckých bazénů, golfových hřišť, oceánariem, trhem s uměleckými předměty, tématickým parkem a hotely.

Senzačně vonné Město květin

Z Jakarty jeďte autem nebo vlakem (pokud možno známými botanickými zahradami Bogoru) do vysoko položeného města Bandung.

Toto „Město květin“ si zachovává svoji kouzelnou evropskou atmosféru z doby, kdy bylo častým místem pobytu holandských kolonizátorů, kteří se uchylovali do chladnějšího prostředí Bandungu během horkých měsíců v Jakartě.

Bandung, zvaný též Paříž Jávy, je znám svými širokými bulváry, secesními budovami a množstvím elegantních sídel, obchodů a hotelů z dvacátých let minulého století.

Dalším zlatým hřebem této oblasti je autem přístupný sopečný kráter Tangkuban Perahu, ke kterému se dostanete pohodlnou cestou zvlněnými čajovými plantážemi.

Historické paláce a spousta krásného batiku

Zastávka ve městě Surakarta, zvaném též Solo, by měla být na předním místě Vašeho cestovního seznamu, protože toto město je v samém srdci klasické kultury Jávy. Postavené na svěže zelené tropické pláni, obklopené majestátními sopkami, bylo Solo kdysi hlavním městem javánského království.

Navštivte paláce Pura Mangkunegaran a Kasunanan, dva úžasné královské paláce, naplněné starobylými poklady nevyčíslitelné hodnoty. Jako protiklad k těmto palácům zavítejte na bleší trh Pasar Triwindu za některými fascinujícími drobnými tretkami.

Méně než hodinu jízdy ze Surakarty vonícími čajovými plážemi a terasovitými rýžovými poli leží slavný chrám Sukuh s erotickými motivy.

Solo je světově proslulé svými tradičními batikovanými látkami a tuto pěknou látku, kdysi určenou pouze pro javánskou aristokracii, můžete vidět v Centru batiky. Samozřejmě, žádná návštěva Jávy není úplná bez výletu do Yogyakarty za jedním z divů světa.

Buddhistická stúpa Borobudur byla krátce po svém dokončení v roce 880 na dalších tisíc let opuštěna. Sopečná erupce způsobila její propadnutí a zmizení v okolní bujné vegetaci. V roce 1814 Borobudur objevil Angličan Sir Stamford Raffles, který ho nechal vyzdvihnout na povrch. Nyní můžete vidět Borobudur v jeho dřívější slávě.

V samotné Yogyakartě můžete navštívit nádherný sultánský palác, který byl psotavený v roce 1755. V jeho blízkosti naleznete muzeum Sono Budoyo a neobvyklý vodní zámek Taman Sari, původně postavený jako zábavní park pro sultána a jeho rodinu v roce 1765.

Javánský wayang

Wayang je tradiční javánské divadlo s loutkami nebo živými herci. Je to delikátní a jedinečné umění různých forem. Možná nejzajímavější je stínové divadlo wayang kulit, hra s použitím plochých kožených loutek za osvětlenou zástěnou. Navštěvte toto celonoční představení a přijdete na to, že jazyk není překážkou v oblibě této vskutku javánské zábavy.

Některá z nejlepších představení divadla wayang se konají v blízkosti obrovského hinduistického chrámu Prambanan z devátého století. Divadelní představení eposu Ramayana se koná za úplňku každý rok od května do října čtyři po sobě jdoucí večery. S úžasnou siluetou chrámu na pozadí by Vám toto baletní představení hudby a hudby tradičního javánského orchestru gamelan nemělo uniknout.

Rybářské zázraky

Rýžovými poli směrem na sever od Surakarty leží město Semarang. Toto pobřežní město je jedním z nejstarších v Indonésii a je u turistů velmi oblíbené díky svým pěkným restauracím a tradičními komplikovanými dřevořezbami.

Město Jepara severovýchodně od Semarangu, je obklopeno bílými písčitými plážemi a známé svými dřevořezbami a nábytkářským průmyslem.

Zkuste Surabayu pro románový zážitek

Východní Jáva nabízí velkolepou horskou scenérii a její energické hlavní město Surabaya stojí za prozkoumání. Při toulkách úzkými uličkami starých čínských a arabských čtvrtí budete mít pocit, že se procházíte stránkami romůnu Josepha Conrada.

Vypravte se na Kalimas, starý přístav v Surabaye, za malebnými škunery pinisi, které se po staletí plavily po mořích Indonésie. Další atrakcí města je zoologická zahrada, muzeum Mpu Tantular a mnoho obchodů, kde můžete najít zajímavé druhy batiku, výšivek, košíkářského zboží, malovaných obrázků a keramiky.

Vydejte se na horu Bromo

Obdivuhodnou událostí je dech beroucí jízda na statném horském poníkovi za západem slunce nad zlověstným kráterem hory Bromo. Budete muset sice vstávat velmi brzo ráno, ale tuto malou oběť převýší radost z výjimečného zážitku.

Hora Bromo je jen jedním z mnoha výletů ze Surabaye. Dalším je Malang, jedno z nejatraktivnějších měst na Jávě, které leží devadesát kilometrů od hlavního města provincie. V blízkosti Malangu se nachází oblíbené horské lázně Selecta a Songgoriti s horskými prameny a sportovními vymoženostmi včetně jízdy na koních, plavání a tenisu. Můžete se také vydat na ostrov Madura za jedinečnou podívanou býčích zápasů, typických pro tento ostrov.

Markéta Kadeřábková