OSTATNÍ OSTROVY

Na východ od ostrova Bali leží rozlehlý řetěz rozervaných ostrovů zvaných Nusa Tenggara, z nichž pět hlavních se jmenuje Lombok, Sumbawa, Flores, Sumba a Timor.

Od tropického rázu krajiny ostrova Bali bohatého na vegetaci se tyto ostrovy velmi liší, jsou nicméně pokladnicí pro turisty, kteří touží po nových objevech a neuspěchaných výhodných nákupech.

Přírodní krásy Lomboku

Hluboká úžina oddělující Bali od sousedního Lomboku je po geologické stránce dělící čarou mezi Asií a Austrálií. Rozdíly mezi oběma ostrovy jsou patrné na první pohled: Bali je rovníkový ostrov plný vegetace, zatímco Lombok je sušší, rozervanější, s naprosto odlišnou flórou a faunou. Lombok si uchovává svou neposkvrněnou krásu a vyznačuje se jedním z nejvelkolepějších geologických povrchů naší planety. Turisty lákají na tomto ostově především nekonečné pláže, tradiční vesnice místních obyvatel, starobylé hinduistické chrámy a paláce.

Pro nezapomenutelný zážitek navštivte královské zahrady Puri Mayura při západu slunce, kdy rozkvétá spousta leknínů. Nevynechejte ani úžasný vodopád Sindenggile.

Dominantou Lomboku je sopka Rinjani, která naposledy vybuchla v roce 1901. Tento výbuch za sebou zanechal kotlovitý kráter, široký více než tři kilometry. Výstupu na toto úžasné místo se mohou účastnit nejen sportovci, ale i lidé průměrně fyzicky zdatní, kteří hledají mimořádný zážitek.

Setkání s moderním dinosaurem

Ostrovy Nusa Tenggara jsou bohaté na historii a kulturu. Avšak jeden ostrov je obzvláště slavný, protože je domovem největšího ještěra na světě – varana komodského. Tyto obrovité tropické ještěrky jsou potomky dinosaurů, takže Vás neudiví, že jsou schopny spolknout malého vodního buvola na posezení. Naštěstí se jejich chutě navztahují na turisty – pokud jste opatrní.

Ostrov květin Flores

Dále na východ od ostrova Komodo leží ostrov Flores. Zde se proplétají kořeny dávného východního obchodu. Vzduch je provoněn santálovým dřevem, ebenem, vůní palem a smůly, zatímco pohled na trio sopečných jezer na hoře Kelimutu, která mění barvy jako chameleón – od burgundské červené po tyrkysovou zeleň – dělá divy s Vaší duší.

Markéta Kadeřábková