Hledání ideálního bytu k pronájmu

Poté, co jsem si po pár ne příliš pozitivních zkušenostech s bydlením v pronájmu i podnájmu doplnil své nedostatky ve znalosti práva, rozhodl jsem se, že se vždy při hledání bytu k pronájmu zaměřím na určité, dle mého názoru, velmi důležité body. Pokud také hledáte bydlení a nechcete dopadnout jako já před lety, doporučuji vám, abyste si mé tipy vryly do paměti a při žádném hledání na ně nezapomněli.

 

Peníze jsou při hledání bytu k pronájmu vždy až na prvním místě

Když jsem si po zhruba roce a půl bydlení po různých bytech řekl, že si najdu něco stabilnějšího, musel jsem si stanovit, kolik peněz jsem vlastně za bydlení schopen pravidelně platit. Není zrovna moc příjemné, když po prvním měsíci bydlení zjistíte, že na nájem vlastně nemáte. Když si stanovíte konkrétní cenový strop, snadno se vám budou filtrovat nabídky, které nevyhovují vašim možnostem. Tato situace se dá samozřejmě řešit i tím, že nebudete žít sami a na placení bytu vás bude více.

 

Podezřele nízká cena

Často jsem narazil i na nabídky, u kterých se nájemné pohybovalo až podezřele nízko. Tam může být zakopaný pes v mnoha různých ohledech. Jednou se mi například stalo, že jsem objevil poměrně malý, ale útulný byt za necelých 6000 Kč měsíčně. Lidé, kteří byt pronajímali, mi ovšem neřekli, že se musí každý měsíc platit také několik set korun za úklid společných prostor spolu s příspěvkem za provoz a servis výtahu. Pokud máte možnost, vždy se informujte u předchozích nájemníků. Spousta lidí okoukala od realitních makléřů různé fígle, jak se dá snižovat cena za bydlení. Stalo se mi, že mi majitel bytu tvrdil, že cena za elektřinu a plyn bude maximálně 500 Kč měsíčně, ale když jsem se spojil s předchozími obyvateli bytu, zjistil jsem, že oni mu na to naletěli a pak na konci roku dopláceli několik tisíc korun.

 

Nechci bydlet někde v lese

Zjistil jsem, že jedním z podstatných kritérií, kterými jsem se řídil, je vzdálenost bydlení od míst, na která se potřebuji pravidelně přemisťovat. Jednoduše řečeno, je docela dobré si spočítat náklady na dopravu. Když si najdu levný byt někde na samotě u lesa, ale pracuji ve 20 kilometrů vzdáleném městě, musím pak počítat s náklady na benzín, který projedu při dojíždění autem. Naopak když bydlím co nejvíce v centru, můžu zase chodit do školy nebo do práce pěšky. Samozřejmě člověk pak může skončit v miniaturním bytečku, kde se sotva pohne.

 

Najděte si holobyt

Docela velkým problémem při stěhování do podnájmu může být zařízení. Často se vám stane, že majitel má v bytě nějaký nábytek, který sice můžete využívat, ale zároveň na něj musíte dát pozor. Několika mým známým se stalo, že jim v bytě nechal majitel starý nábytek, který se při sebeopatrnějším používání po čase rozpadl, a pak po nich požadoval náhradu.

 

Buďte ten pravý

V Praze mohou mít o jeden byt zájem i desítky různých zájemců. Docela se vyplatí napsat majiteli více osobní zprávu a stát se někým, kdo není jen jedním ze sta kliknutí na webu. Rozhodně není na škodu se nějak více ze široka představit. Když jsem se bavil s lidmi, kteří pronajímají své nemovitosti, tak jsem se dozvěděl, že se často rozhodují podle toho, jak se jim konkrétní zájemci zalíbí. Napište klidně o svých zájmech a koníčcích a snažte se pronajímatele trochu zaujmout. Ne vždy se ale setkáte přímo s majiteli, ale spíše s realitními makléři, kteří pronájem bytu zprostředkovávají. Počítejte s tím, že v takovém případě zaplatíte kromě kauce i provizi makléři.

 

Rozhodně se vyplatí si byt, do kterého se chcete nastěhovat, pořádně prohlédnout. Sám jsem při důkladné prohlídce našel spoustu nedostatků v bytech, které se na první pohled zdály být téměř dokonalé. Stačí například nadzvednout koberec a podívat se, jestli náhodou podlaha pod nimi není nějak zničená. Je dobré vyzkoušet všechny spotřebiče a zkusit, jestli teče voda ve sprše nebo jestli umyvadlo neupadne, jakmile se ho dotknete. Osobní prohlídka bytu je podle mě opravdu nutností. Jednou z nejdůležitějších věcí je přečíst si smlouvu, kterou se chystáte podepsat. Hlavně je dobré si pohlídat výpovědní lhůtu.

 

Dovedete si představit, že byste se nastěhovali do bytu, který jste neviděli osobně, ale pouze na fotkách?

Markéta Kadeřábková