Prodeji novostaveb se v Praze stále celkem daří. Navzdory faktu, že zde metr čtvereční vyjde v průměru už na 107 tisíc korun

Prodej novostaveb je poněkud specifickým segmentem tuzemského realitního trhu a týká se to obzvláště našeho hlavního města. Dnes si řekneme, jak to s budováním v naší metropoli aktuálně vypadá a přidáme i pár zajímavých čísel. Pokusíme se též o nějakou tu prognózu týkající se možného cenového vývoje pražských nemovitostí a zmíníme i oprávněnost požadavků našich developerů, které byly zapracovány do nedávno přijaté novely stavebního zákona. Pojďme na věc!

 

Prodej novostaveb jako lakmusový papírek

Tvrzení, že jde o segment realitního trhu, který je svým způsobem výjimečný, je opřeno přinejmenším o dvě podstatné věci. Za prvé o to, že je objem zobchodovaných nemovitostí tohoto typu logicky závislý především na momentální situaci ve stavebním průmyslu a tedy na počtu budov, které jsou firmy schopny aktuálně nabídnout. A za druhé o to, že se zpravidla jedná o nemovitosti výrazně dražší, než je průměr všech ostatních realit nabízených k prodeji. A právě nynější situace, kdy jdou nové byty a domy navzdory velmi vysokým cenám stále ještě dobře na odbyt, dává tušit, že jejich zdražování možná zdaleka nedosáhlo svého vrcholu.

Fakt, že je stále ještě dostatek solventních zájemců je tedy jakýmsi lakmusovým papírkem, který nám říká, že ceny mohou opět povyrůst. Nicméně týká se to pouze některých lokalit a zejména pak naší metropole. A co je nejvíc „v kurzu“? V Praze je už několik let největší poptávka po nových bytech o dispozici 2+kk, které jsou pro většinu lidí jakýmsi kompromisem mezi tím, jak velkou nemovitost by si přáli a tím, co si mohou dovolit.

 

Praha je navzdory vysokým cenám stále žádaná

To, že se objem zobchodovaných novostaveb odvíjí od aktuální situace v našem stavebnictví, je pochopitelné a platí to logicky napříč celou naší republikou. Pokud jde o neutuchající poptávku, s tou je to trochu jiné. V některých tuzemských lokalitách už totiž lidé jednoduše nejsou ochotni platit za nové bydlení tak vysoké sumy, jaké jsou dnes běžně požadovány a zdaleka ne vše, co se právě vybuduje, je záhy prodáno. Ovšem Praha si na nezájem rozhodně stěžovat nemůže. I přes extrémní drahotu je velice atraktivní nejenom pro ty, kteří v ní hodlají žít, ale i pro investory směřující svoje finance právě do realit. A jaká jsou konkrétní data týkající se novostaveb v našem hlavním městě?

 

Vloni bylo na výběr už z 80 developerských projektů

Loňský rok naznačil, že se navzdory našim zdlouhavým povolovacím procesům, které nás řadí na roveň některých afrických zemí, začíná developerům docela dařit. Jen za prvních 6 měsíců roku 2018 totiž stoupl počet inzerovaných pražských novostaveb cca o 3360 jednotek nabízených v rámci osmi desítek developerských projektů. Z toho více než 90 % připadalo na byty. Je však zřejmé, že jde stále o nárůst nedostatečný. Poptávka po bydlení v Praze je totiž enormní, zatímco nabídka za ní výrazně pokulhává. Odpovídají tomu i mimořádně vysoké ceny. Ty jsou extrémní, ať už hledáte nemovitost starší nebo právě postavenou a zřejmě i proto je cenový rozdíl mezi novými a staršími byty v naší metropoli zdaleka nejmenší v rámci celé ČR. Konkrétně činí zhruba 20,2 %.

 

Kraje, kde jsou nejmenší rozdíly mezi cenami novostaveb a starších nemovitostí

KRAJ NOVOSTAVBA STARŠÍ BYT ROZDÍL
Praha 107 830 Kč/m2 89 700 Kč/m2 20,2 %
Vysočina 40 890 Kč/m2 33 890 Kč/m2 20,7 %
Zlínský 47 590 Kč/m2 39 170 Kč/m2 21,5 %
Jihomoravský 66 930 Kč/m2 54 630 Kč/m2 22,5 %
Středočeský 59 470 Kč/m2 45 600 Kč/m2 30,4 %
Pardubický 49 560 Kč/m2 34 430 Kč/m2 43,9 %
Plzeňský 58 970 Kč/m2 39 550 Kč/m2 49,1 %
Jihočeský 54 300 Kč/m2 34 980 Kč/m2 55,2 %

 

Meziroční zdražení o 22 %

Zatímco loňská čísla zněla celkem povzbudivě, ta letošní pak zájemce o vlastní střechu nad hlavou asi nepotěší. Počet dokončených bytů totiž v Praze za prvních 8 měsíců roku 2019 meziročně klesl zhruba o 300 jednotek, což je, jak jinak, doprovázeno dalším zdražováním. Ceny nových pražských bytů tak bohužel za posledních 12 měsíců stouply o neuvěřitelných 22 % a naše metropole tím získala v rámci celé EU dosti nelichotivý primát.

 

Ceny v metropoli ještě porostou

Studie některých urbanistů a ekonomů říkají, že by naše hlavní město ročně potřebovalo nejméně 10 tisíc nových bytů, aby se dařilo uspokojovat potřeby obyvatel, kterých tu neustále přibývá. Tempo, jakým se však prozatím buduje, těmto požadavkům ani zdaleka neodpovídá a očekávat jakýkoliv cenový pokles je tedy nejspíš zcela mimo realitu. Trend bude spíše opačný. V této souvislosti zní stížnosti developerů na zdlouhavé povolovací procesy i na údajně zastaralé územní plánování v naší metropoli jako vcelku oprávněné.

 

Málo se staví hlavně ze dvou důvodů

Důvody nedostatečné výstavby jsou podle informací zainteresovaných firem především následující:

  • KOMPLIKOVANÉ PLÁNOVÁNÍ A POVOLOVÁNÍ STAVEB
    • Zastaralost územního plánování a přebujelá byrokracie jsou nejčastěji zmiňovanými překážkami rozsáhlejšího budování bytů, ale i jiných typů staveb v naší zemi. Dlouho očekávané a nedávno provedené změny v zákoně by snad mohly situaci o poznání zlepšit.

 

  • NEDOSTATEČNÉ KAPACITY STAVEBNÍCH FIREM
    • Zde se projevuje zejména dlouhodobý nedostatek kvalitních pracovních sil, který prozatím zcela neodstranil ani nárůst počtu dělníků z východu Evropy.

 

Praha už asi levná nikdy nebude

Zejména pro nově příchozí je to jistě neradostná zpráva, nicméně téměř všechny dostupné prognózy týkající se cenové hladiny bydlení v našem hlavním městě hovoří celkem jasně. Praha se pozvolna proměňuje v metropoli „západoevropského“ typu a drahé bydlení k této proměně bohužel neoddělitelně patří. Do jaké míry se trend zdražování zdejších nemovitostí podaří zbrzdit rozsáhlejší výstavbou, kterou by mohla podnítit už zmiňovaná novelizace příslušného zákona, to zjistíme teprve v průběhu několika nejbližších let. Jedno se však zdá být takřka jisté. Bydlení v Praze už nejspíš nikdy levné nebude.

Chystáte se ke koupi novostavby v některém z pražských developerských projektů? A vysoké ceny pro vás nepředstavují žádnou překážku nebo si vypomůžete třeba hypotékou?

Markéta Kadeřábková