SULAWESI

Nejexotičtější orchidej na světě

Pohádkový ostrov Sulawesi má tvar tropické orchideje, každý okvětní lístek je souostroví, zbrázděné vysokými horami a obklopené korálovými útesy.

Sulawesi je příjemnou směsicí lidí a kultur, od záhadných Torajů žijícich v horách, po přátelské obyvatele severního regionu Manado-Minahasa, bohatého na bujnou vegetaci.

Do Manada – Minahasy za úplně jinými zážitky

Naprosto odlišná od Tanah Toraja, Země Torajů, byla oblast kolem hlavního města Manado v severní Sulawesi od 17. století po silným evropským vlivem. Zde je krajina bohatá na tropickou vegetaci, míle kokosových palem, vzduch naplněný kořeněnou vůní hřebíčku – hlavní plodinou oblasti, která se přidává do cigaret zvaných kretek.

Kromě pohostinnosti místních obyvatel je Manado oblíbené u potápěčů z celého světa pro své křišťálově čísté vody a podmořské zahrady Bunaken.

Existují ještě další lákadla, včetně horského malebného městečka Tomohon s pestrým trhem, jezero Tondano a přírodní vodopád Kali.

Tanah Toraja – jedinečná kultura

Díky novým silnicím jsou lidé ze vzdálených horských oblastí již zvyklí vidět návštěvníky na prahu svých fascinujících domů. Je to dlouhá, osmihodinová cesta z hlavního města Jižního Sulawesi Ujung Pandang, ale stojí zato objevit tak úžasnou přírodu, architekturu a jedinečnou kulturu.

Torajové stavějí svá velkolepá obydlí podle velkých plachetnic svých předků – s obrovskými širokými střechami. Tato obydlí stojící na vysokých kůlech vyřezávají a barví s úzkostlivou péčí.

Jejich pohřební obřady jsou také fascinující, protože pohřbívají své příbuzné na vysokých útesech ve společnosti dřevěných figurín, oblečených jako jejich zemřelí. Kdyby se zemřelí chtěli vrátit na svět, který opustili, použijí podle Torajů oči a dobře oblečené tělo.

Jižní ruch nebo jižní klid

Živý přístav a hlavní město Jižního Sulawesi Ujung Pandang nese stále stopy 16. století, kdy bylo známé pod jménem Makassar. I dnes bojují hezké dřevěné škunery Bugisů o místo v přístavu. Starobylé hradby města, jeho minarety a mešity zvyšují jeho středověké kouzlo.

Markéta Kadeřábková