Punčochy, silonky, punčocháče; jsou víc než jen základ našich outfitů

Nosíme je skoro všechny, někdy rády, jindy nerady; punčochy, silonky, punčocháče, punčochové kalhoty; zahřívají a tvarují naše nohy, pomáhají nám doladit vzhled našeho outfitu a někdy ho dokáží nenávratně zničit.

Kdy je holá nožka nepřijatelná

Nošení silonek nebo punčových kalhot chcete-li, má jistá pravidla, která je vhodné dodržovat pokud se chcete vyhnout společenským trapasům. 

  1. Pozor na roztržené silonky – není nic horšího než vyrazit do společnosti s okem na punčochách. Pro případ nehody s sebou noste v kabelce raději jedny náhradní.
  2. Když do společnosti, tak v punčochách – bosé nohy jsou na společenské příležitosti “faux-pax”. Můžete se protestovat, diskutovat; etiketa mluví jasně. Vezměte si příklad z britské královny, viděli jste ji někdy bez punčoch?
  3. Tělové punčochy s leskem – už několik sezón platí, že jsou velkým přešlapem, nejen do společnosti. Volte neutrální barvy, které napodobují barvu pokožky, případně oblékněte černé.
  4. Sandálky a silonky si moc nerozumí – do společnosti se nosí lodičky. Pokud chcete mít  přece jen na plese boty s otevřenou špičkou, volte spíše punčochy bez zesílené špičky.

Kdy je vhodnější obléci pod šaty punčochy s podvazky?

Pokud oblékáte šaty těsně obepínající postavu, je vhodnější si pod ně vzít punčochy s podvazky. Vyšší podvazkový pás dokáže zpevnit postavu v kritických partiích a zajistí, že se pod šaty nebude nikde nic rýsovat, navíc kvalitní spony udrží punčochy na místě, aby neklouzaly.

Jaké silonky obléci do kanceláře?

Jsou pracovní pozice, kde se bez punčoch neobejdete, zejména pokud se často účastníte obchodních jednání, formálních schůzek nebo obchodních večeří. Přesto je tu jedna dobrá zpráva, v letních dnech můžete klasické punčocháče vyměnit za samodržící variantu. Pozor však na délku sukně, aby vám to prošlo, měla by vaše sukně končit nejvýše u kolen.

Zvláštní pozici formálního oděvu zaujímají uniformy, tam je nutné vždy dodržovat požadavky zaměstnavatele.

Jakou pozici zaujímají zimní punčochy?

Zimní punčochové kalhoty jsou vyrobené ze silnějšího mikrovlákna a jsou skvělou variantou na nošení na ven. Dokáží vaše nohy udržet v teple za jakéhokoliv počasí a navíc vypadají dobře. Jsou k dostání v široké paletě barev a jejich zářivé odstíny dokáží rozzářit i ten nejzamračenější jarní den. Samozřejmě je můžete obléknout i do kanceláře, jen buďte opatrná s výběrem barev, volte spíše uklidňující tlumené odstíny.

Podle čeho punčochy vybírat?

Silonky si vybíráme nejen podle příležitosti, pro kterou se oblékáme, ale i podle ročního období; pokud se chystáme na procházku volíme jinou tloušťku materiálu, než když jdeme na večírek. Tloušťku mikrovlákna u punčochového zboží označují deny, čím vyšší je číslice před touto značkou, tím pevnější a tedy i teplejší je materiál. Punčochy pro běžné nošení mívají okolo 20 denů, teplejší silonky mají od 50 denů výše.

Jak o punčochy správně pečovat

Moderní punčochové zboží lze beze strachu prát v pračce, stačí používat sáček na jemné prádlo a šetrný program s nízkou teplotou do 30 stupňů. Co silonkám opravdu neprospívá a na co si dát pozor je aviváž a sušení v sušičce; obojímu byste se měli obloukem vyhnout.

Punčochy, silonky, punčocháče; punčochové zboží dostalo za ta léta, co je nosíme spoustu názvů. A i když na ně někdy nadáváme, jsou tu pořád s námi, jako naše tajná zbraň, když se vypravujeme do společenské bitvy v podobě plesů a formálních večírků. Jsou tu vždy pro nás, připravené doladit náš outfit k dokonalosti. Většina z nás sahá po punčoškách jen když je nám zima. Není to však trochu škoda?

Vyzkoušela jste už barevné zimní punčochy? Při jaké příležitosti nosíte silonky nejčastěji?

Markéta Kadeřábková