Indonésie

Uncategorized @cs

Prodeji novostaveb se v Praze stále celkem daří. Navzdory faktu, že zde metr čtvereční vyjde v průměru už na 107 tisíc korun

Prodej novostaveb je poněkud specifickým segmentem tuzemského realitního trhu a týká se to obzvláště našeho hlavního města. Dnes si řekneme, jak to s budováním v naší metropoli aktuálně vypadá a přidáme i pár zajímavých čísel. Pokusíme se též o nějakou tu prognózu týkající se možného cenového vývoje pražských nemovitostí a zmíníme i oprávněnost požadavků našich developerů, které byly zapracovány do nedávno přijaté novely stavebního zákona. Pojďme na věc!

 
Prodej novostaveb jako lakmusový papírek
Tvrzení, že jde o segment realitního trhu, který je svým způsobem výjimečný, je opřeno přinejmenším o dvě podstatné věci. Za prvé o to, že je objem zobchodovaných nemovitostí tohoto typu logicky závislý především na momentální situaci ve stavebním průmyslu a tedy na počtu budov, které jsou firmy schopny aktuálně nabídnout. A za druhé o to, že se zpravidla jedná o nemovitosti výrazně dražší, než je průměr všech ostatních realit nabízených k prodeji. A právě nynější situace, kdy jdou nové byty a domy navzdory velmi vysokým cenám stále ještě dobře na odbyt, dává tušit, že jejich zdražování možná zdaleka nedosáhlo svého vrcholu.

Fakt, že je stále ještě dostatek solventních zájemců je tedy jakýmsi lakmusovým papírkem, který nám říká, že ceny mohou opět povyrůst. Nicméně týká se to pouze některých lokalit a zejména pak naší metropole. A co je nejvíc „v kurzu“? V Praze je už několik let největší poptávka po nových bytech o dispozici 2+kk, které jsou pro většinu lidí jakýmsi kompromisem mezi tím, jak velkou nemovitost by si přáli a tím, co si mohou dovolit.

 
Praha je navzdory vysokým cenám stále žádaná
To, že se objem zobchodovaných novostaveb odvíjí od aktuální situace v našem stavebnictví, je pochopitelné a platí to logicky napříč celou naší republikou. Pokud jde o neutuchající poptávku, s tou je to trochu jiné. V některých tuzemských lokalitách už totiž lidé jednoduše nejsou ochotni platit za nové bydlení tak vysoké sumy, jaké jsou dnes běžně požadovány a zdaleka ne vše, co se právě vybuduje, je záhy prodáno. Ovšem Praha si na nezájem rozhodně stěžovat nemůže. I přes extrémní drahotu je velice atraktivní nejenom pro ty, kteří v ní hodlají žít, ale i pro investory směřující svoje finance právě do realit. A jaká jsou konkrétní data týkající se novostaveb v našem hlavním městě?

 
Vloni bylo na výběr už z 80 developerských projektů
Loňský rok naznačil, že se navzdory našim zdlouhavým povolovacím procesům, které nás řadí na roveň některých afrických zemí, začíná developerům docela dařit. Jen za prvních 6 měsíců roku 2018 totiž stoupl počet inzerovaných pražských novostaveb cca o 3360 jednotek nabízených v rámci osmi desítek developerských projektů. Z toho více než 90 % připadalo na byty. Je však zřejmé, že jde stále o nárůst nedostatečný. Poptávka po bydlení v Praze je totiž enormní, zatímco nabídka za ní výrazně pokulhává. Odpovídají tomu i mimořádně vysoké ceny. Ty jsou extrémní, ať už hledáte nemovitost starší nebo právě postavenou a zřejmě i proto je cenový rozdíl mezi novými a staršími byty v naší metropoli zdaleka nejmenší v rámci celé ČR. Konkrétně činí zhruba 20,2 %.

 
Kraje, kde jsou nejmenší rozdíly mezi cenami novostaveb a starších nemovitostí

KRAJ
NOVOSTAVBA
STARŠÍ BYT
ROZDÍL

Praha
107 830 Kč/m2
89 700 Kč/m2
20,2 %

Vysočina
40 890 Kč/m2
33 890 Kč/m2
20,7 %

Zlínský
47 590 Kč/m2
39 170 Kč/m2
21,5 %

Jihomoravský
66 930 Kč/m2
54 630 Kč/m2
22,5 %

Středočeský
59 470 Kč/m2
45 600 Kč/m2
30,4 %

Pardubický
49 560 Kč/m2
34 430 Kč/m2
43,9 %

Plzeňský
58 970 Kč/m2
39 550 Kč/m2
49,1 %

Jihočeský
54 300 Kč/m2
34 980 Kč/m2
55,2 %

 
Meziroční zdražení o 22 %
Zatímco loňská čísla zněla celkem povzbudivě, ta letošní pak zájemce o vlastní střechu nad hlavou asi nepotěší. Počet dokončených bytů totiž v Praze za prvních 8 měsíců roku 2019 meziročně klesl zhruba o 300 jednotek, což je, jak jinak, doprovázeno dalším zdražováním. Ceny nových pražských bytů tak bohužel za posledních 12 měsíců stouply o neuvěřitelných 22 % a naše metropole tím získala v rámci celé EU dosti nelichotivý primát.

 
Ceny v metropoli ještě porostou
Studie některých urbanistů a ekonomů říkají, že by naše hlavní město ročně potřebovalo nejméně 10 tisíc nových bytů, aby se dařilo uspokojovat potřeby obyvatel, kterých tu neustále přibývá. Tempo, jakým se však prozatím buduje, těmto požadavkům ani zdaleka neodpovídá a očekávat jakýkoliv cenový pokles je tedy nejspíš zcela mimo realitu. Trend bude spíše opačný. V této souvislosti zní stížnosti developerů na zdlouhavé povolovací procesy i na údajně zastaralé územní plánování v naší metropoli jako vcelku oprávněné.

 
Málo se staví hlavně ze dvou důvodů
Důvody nedostatečné výstavby jsou podle informací zainteresovaných firem především následující:

KOMPLIKOVANÉ PLÁNOVÁNÍ A POVOLOVÁNÍ STAVEB

Zastaralost územního plánování a přebujelá byrokracie jsou nejčastěji zmiňovanými překážkami rozsáhlejšího budování bytů, ale i jiných typů staveb v naší zemi. Dlouho očekávané a nedávno provedené změny v zákoně by snad mohly situaci o poznání zlepšit.

 

NEDOSTATEČNÉ KAPACITY STAVEBNÍCH FIREM

Zde se projevuje zejména dlouhodobý nedostatek kvalitních pracovních sil, který prozatím zcela neodstranil ani nárůst počtu dělníků z východu Evropy.

 
Praha už asi levná nikdy nebude
Zejména pro nově příchozí je to jistě neradostná zpráva, nicméně téměř všechny dostupné prognózy týkající se cenové hladiny bydlení v našem hlavním městě hovoří celkem jasně. Praha se pozvolna proměňuje v metropoli „západoevropského“ typu a drahé bydlení k této proměně bohužel neoddělitelně patří. Do jaké míry se trend zdražování zdejších nemovitostí podaří zbrzdit rozsáhlejší výstavbou, kterou by mohla podnítit už zmiňovaná novelizace příslušného zákona, to zjistíme teprve v průběhu několika nejbližších let. Jedno se však zdá být takřka jisté. Bydlení v Praze už nejspíš nikdy levné nebude.

Chystáte se ke koupi novostavby v některém z pražských developerských projektů? A vysoké ceny pro vás nepředstavují žádnou překážku nebo si vypomůžete třeba hypotékou?

Přečtěte si více
TURISTIKA

SOCIAL AND CULTULAR, TOURISM

GEOGRAPHIC FEATURES
Indonesia is the largest archipelago country in the world. The total area of the dry land of the Republic of Indonesia is 2,027,087 square kilometres. The area of the sea is four times larger than the dry land area. Indonesia consists of five main islands and about thirty smaller archipelagoes; the total number of the islands is about 17,OOO, about 6,000 of them are inhabited. The islands are situated around the equator within the distance of about 3,200 miles (5,120 kilometres). The archipelago is situated between two oceans – the Indian Ocean and the Pacific and at the same it connects two continents – Asia and Australia.
Population : + 202 million people.

Přečtěte si více
INDONESIAN EMBASSY PRAGUE

CONSULAR AND VISA SERVICES

REGULATIONS and REQUIREMENTS :Visa application form for Visit 1, 2.
I. TOURIST VISAII. SINGLE ENTRY FOR BUSINESS / SOCIAL VISAGranted strictly for Business purpose / Social and Cultural Visit.REQUIREMENTS:
1. Original application forms with 3(three) passport size photographs.
2. A passport valid for 6(six) months beyond the intended length of stay.
3. Reference from sending and /or receiving company in Indonesia, visited family, or inviting organization.
4. A return ticket or outgoing flight ticket or reservation of the flight.III.

Přečtěte si více
INDONÉSIE

POZVÁNKA NA GAMELAN WORKSHOP

Muzikolog Jaap Kunst ve své knize o javánské hudbě píše, že gamelan je možno přirovnat jedině ke dvěma jevům, měsíčnímu svitu a plynoucí vodě…jeho hudba je tajemná jako měsíční svit a neustále a plná proměn jako vodní tok… Javánci věří, že gamelan je posvátný a oplývá nadpřirozenou mocí. Prostřednictvím jeho hudby je možno komunikovat s nadpřirozeným světem duchů a předků. Některé gamelany mají údajně takovou moc, že prostřednictvím jejich hudby lze ovládat přírodní živly. Proto se jich smějí dotýkat pouze osoby rituálně zasvěcené… Gongy, xylofony a bubny pražského gamelanu si však můžete osahat i vy…na Velvyslanectví Indonéské Republiky v Praze, Nad Buďánkami II/7 na Smíchově, se ve dnech 24.2. – 4.3. 2007 koná gamelanový workshop – dílna hry na nástroje tradičního javánského orchestru gamelan pod vedením javánského učitele.

Přečtěte si více
INDONÉSIE

UDÁLOSTI

Kulturní události v ČR
Koncert gamelanu v Praze
Ve čtvrtek 20. července se konal v pražském baru Krásné ztráty večer indonéské hudby a tanců Bronzové chvění gongů. Tímto koncertem se s Českou republikou rozloučil indonéský učitel Ketut Sukayana, který po dobu tří měsíců vedl hudební soubor při Velvyslanectví Indonéské republiky. Během hodinového programu hráli čeští hudebnící pod vedením svého učitele na nástroje javánského orchestru gamelan a na balijské nástroje gender, s balijským tancem Baris vystoupil Václav Trojan, který také předvedl ukázku stínového divadla wayang.

Přečtěte si více