UDÁLOSTI

Kulturní události v ČR

Koncert gamelanu v Praze
Ve čtvrtek 20. července se konal v pražském baru Krásné ztráty večer indonéské hudby a tanců Bronzové chvění gongů. Tímto koncertem se s Českou republikou rozloučil indonéský učitel Ketut Sukayana, který po dobu tří měsíců vedl hudební soubor při Velvyslanectví Indonéské republiky. Během hodinového programu hráli čeští hudebnící pod vedením svého učitele na nástroje javánského orchestru gamelan a na balijské nástroje gender, s balijským tancem Baris vystoupil Václav Trojan, který také předvedl ukázku stínového divadla wayang.

Kurz javánské hudby

4. květen – 20. červenec 2006
Od 4. května se na Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze koná kurz tradiční javánské hudby gamelan pod vedením indonéského učitele z Bali. Zájemci o indonéskou hudbu se scházejí každé úterý a čtvrtek od 18 hodin v prostorách Indonéského velvyslanectví. V případě zájmu je možné domluvit také individuální zkoušky nebo zajistit výuku hry na balijský gendher. Přihlášky na kurz posílejte na emailovou adresu [email protected], přihlásit se můžete i telefonicky u Mgr. Soni Čermákové na čísle 257 214 388/90 či přímo osobně na kurzu.
Pravidelná výuka gamelanu začala na velvyslanectví probíhat v srpnu minulého roku, kdy do Prahy přijel mladý učitel z města Surakarta na Střední Jávě, Sumiyanto. Během tří měsíců se mu podařilo sestavit soubor, který od svého založení uspořádal několik samostatných koncertů a vystupoval na kulturních a společenských pořadech v České republice.
Po návratu Sumiyanta zpět do vlasti vedl soubor Luděk Felcan, který se v rámci stipendia indonéské vlády po dobu jednoho roku seznamoval s hrou na gamelan na univerzitě v jednom z center javánské kultury, městě Surakarta. V polovině ledna se však i Luděk Felcan vrátil do Indonésie, aby zde dále prohluboval své znalosti o javánské hudbě a kultuře. S jeho odjezdem se soubor ocitl na několik měsíců bez odborného vedení. Od začátku května se tak pro všechny zájemce znovu otevírá možnost seznámit se s javánským gamelanem nebo získat nové dovednosti a naučit se další skladby.
Reportáž o pražském gamelanu si můžete přečíst na webové stránce Českého rozhlasu http://www.radio.cz/en/article/78756.

Indonéský večer na zámku v Kroměříži

V pátek 23. června se na zámku v Kroměříži konal Indonéský večer, který divákům a návštěvníkům tohoto nádherného kouta České republiky přiblížil indonéskou kulturu. Během více než hodinového programu vystoupily indonéské tanečnice a hudební orchestr gamelan, jehož členy jsou účastníci kurzu konaného od května do července na Velvyslanectví Indonéské republiky. Indonéský večer byl doprovodným programem výstavy Tajemná Indonésie – Tamtamy času, jejímiž autory jsou cestovatelé Jiří Hanzelka, Miroslav Zikmund, Miroslav Stingl a Rudolf Švaříček. Výstava sestává z několika desítek fotografií, tradičních a rituálních předmětů, artefaktů a ukázek každodenních nástrojů různých indonéských etnik. Nepřehlédnutelnou zajímavostí také jistě budou pro všechny návštěvníky živá exotická zvířata.

Semináře o Indonésii pro mělnické gymnázium

Ve středu 14. června uspořádalo indonéské velvyslanectví semináře zaměřené na poznání indonésie a její kultury pro studenty mělnického gymnázia. Přímo na velvyslanectví se tak mělo asi padesát studentů se svými profesory možnost seznámit s javánskou hudbou gamelan a balijskou hudbou gender.
Po krátké teoretické části usedli studenti přímo k nástrojům a pod vedením učitele hudby Ketuta Sukayany a Václava Trojana začali objevovat krásu i úskalí hry na exotické nástroje. Po té, co studenti zvládli několikrát zahrát jednoduchou skladbu bez chyby, zúčastnili se přednášky o geografii Indonésie a kultuře a zvycích jejích obyvatel doplněné promítáním fotografií.
Během dopoledního programu ochutnali studenti také indonéské jídlo a s sebou si do Mělníka odvezli brožurky o Indonésii, včetně Indonésko-české konverzace.
O dojmech studentů nám napsala jejich profesorka, paní Martina Nejedlá: „Chci Vám ještě jednou poděkovat za nevšední zážitek a podělit se s Vámi o slova jedné studentky na dotaz, jak se jí líbíl seminář. Odpověděla : „To byla zatím nejzajímavější a nejhezčí exkurze za letošní rok.“ A věřte mi, že jich měli dost, takže mají s čím srovnávat.“

Indonéské tanečnice vystoupily v Plzni

V sobotu 17. června vystoupily taneční soubor Indonéského velvyslanectví na desátém ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Plzeň 2006, který pořádá plzeňský Soubor písní a tanců Jiskra ve spolupráci s městem Plzeň, Plzeňským krajem, Nadací 700 let města Plzně a Folklorním sdružení České republiky. Indonéské tanečnice představily folklor své země V půl jedenácté v rámci Dopoledního festivalového pořadu na venkovní scéně U Branky.
Letošního ročníku Mezinárodního folklorního festivalu v Plzni se zúčastnilo dvacet dospělých i dětských folklorních souborů z různých zemí, včetně Slovenska, Alžírska, Gruzie, Bulharska a Německa.
Mezinárodní folklorní festival v Plzni vznikl v roce 1997. Jeho hlavním pořadatelem je Soubor písní a tanců Jiskra za spolupráce města Plzně, Plzeňského kraje, Nadace 700 let města Plzně, Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Folklorního sdružení České republiky a řady dalších partnerů. Patronaci nad festivalem převzal hejtman Plzeňského kraje Mudr. Petr Zimmermann a primátor města Plzně Ing. Miroslav Kalous.
Každý rok se festivalu účastní asi sedmnáct dospělých a dětských folklorních souborů z České republiky a zahraničí – včetně vzdálených zemí jako je Egypt, Mexiko a Ekvádor. Jednotlivé pořady jsou umístěny do historického centra města Plzně (scéna U Branky – Kopeckého sady) a jejich cílem je prezentace různých forem a zpracování folklorního materiálu soubory z nejrůznějších oblastí. Do festivalového programu jsou tak zařazeny pořady zaměřené na lidový tance, hudbu a zpěv.
Součástí festivalu je také slavnostní krojovaný průvod městem, staročeský jarmark, ukázky lidové řemeslné výroby, vystoupení folklorních souborů na scéně „Historického víkendu“ na Náměstí Republiky a řada doprovodných programů jako jsou výchovné koncerty, vystoupení dechových kapel a program folklorních souborů v okolí Plzně – Horní Bříza a Vrčeň.

Jalan Tanpa Batas aneb Loutky na Cestách v Písku

Ve čtvrtek 8. června 2006 se v Divadle Fráni Šrámka v Písku konala veřejná generálka představení Jalan Tanpa Batas aneb Loutky na cestách, kterou pod vedením choreografa Ladislava Berana a studentky teatrologie Jany Vozábové nastudovala divadelní skupina Kintari. Premiéru bude mít toto představení, které v sobě spojuje prvky evropského divadla s balijskou divadelní tradicí, na Balijském festivalu umění v červenci tohoto roku. V tomto experimentálním divadelním kusu nechybí stínové divadlo wayang, pohyby převzaté z indonéských tradičních tanců ani balijská a evropská hudba. Námětem hry se stal epos Mahabharáta. Představení v Písku se kromě asi 300 diváků zúčastnil také indonéský charge d´affaires Ketut Kadi Ardiantha s doprovodem.

Výstava Ostrovy Sandokana v Plzni

Přírodu a obyvatele Indonésie přiblíží od 4. května do 9. června výstava v tropickém pavilonu Z zoologické zahrady v Plzni. Výstavu vytvořila na základě své expedice na indonéské ostrovy Kalimantan, Sumatra a Jáva společnost ZOOGEOS ve spolupráci s Indonéským velvyslanectvím v Praze a za podpory Ministerstva kultury ČR. Výstavu zahájil ředitel zoologické zahrady v Plzni, Ing. Jiří Trávníček, RNDr. Karel Pecl ze sdružení Zoogeos a třetí tajemnice Indonéského velvyslanectví, paní Jani Sasanti. Na vernisáži výstavy se měli diváci možnost seznámit i s javánským tanečním uměním v podání tanečního souboru velvyslanectví.

Návštěva delegace Technologického institutu v Bandungu

Na pozvání ČVUT navštívila hlavní město Ceské republiky ve dnech 29. května – 1. června delegace z Technologického institutu v Bandungu (Institut Teknologi Bandung – ITB). Během této návštěvy podepsaly zástupci obou univerzit prodloužení memoranda porozumnění o akademické spolupráci s platností na pět let a diskutovali o možnostech rozšíření spolupráce ITB a ČVUT. Indonéská delegace se také během své návštěvy měla možnost setkat s Indonésany žijícími v České republice. Společná večeře se konala v pondělí 29. května v rezidenci indonéského velvyslance. V části večera věnované otázkám se diskutovalo mimo jiné o alternativních zdrojích energie v Indonésii, školném na ITB a industrializaci Jihovýchodní Asie.

Seminář gamelanu pro studenty HAMU

V úterý 30. května 2006 uspořádalo Velvyslanectví Indonéské republiky seminář javánské hudby gamelan pro studenty Hudební fakulty AMU v Praze.

Seminář javánské hudby v Kutné Hoře

V pondělí 22. května uspořádalo Velvyslanectví Indonéské republiky semináře javánské hudby gamelan pro více než sto studentů Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře. Velvyslanectví tak chtělo poskytnout studentům a jejich profesorům možnost seznámit se blíže s indonéskou kulturou a tradicemi.
Každý z celkově čtyř po sobě následujících seminářů byl zahájen krátkým úvodem, kde studenti získali základní informace o Indonésii a prohlédli si několik fotografií zachycujících život obyvatel v různých částech souostroví. Poté jim lektoři představili orchestr gamelan. Studenti se dozvěděli, že s gamelanem se lze setkat hlavně na indonéských ostrovech Jáva a Bali, sestává z velkého počtu především kovových bicích nástrojů usazených do bohatě zdobených dřevěných konstrukcí, na jednotlivé nástroje se hraje paličkami a jeho hudbu může doprovázet i zpěv. Protože Indonésané považují gamelan za posvátný a věří, že je obdařen nadpřirozenou silou, je nutné k němu přistupovat s náležitou úctou a pokorou. Lektoři proto studenty požádali, aby v duchu javánské tradice nástroje nepřekračovali a před samotným hraním si sundali svou obuv.
Hlavní část semináře byla věnována samotnému hraní. Díky jednoduché melodii studenti pochopili, jak důležité je udržovat při hraní rytmus a poslouchat ostatní nástroje.
Kromě mimořádného zážitku si studenti ze semináře odnesli také letáček o gamelanu a několik brožur, včetně Indonésko-české konverzace, o kterou byl mezi studenty největší zájem.

Výstava obrazů indonéského malíře v Praze

V pátek 19. května byla v Galerii Doubner na Václavském náměstí v Praze zahájena výstava obrazů Dušana Křivského a indonéského malíře Sama Radji. Na slavnostním zahájení se podávalo indonéské občerstvení, které pro tuto příležitost připravilo Indonéské velvyslanectví v Praze. Na vernisáži vystoupily s několika skladbami na kytaru a housle Katka Šarközi a Klára Valentová. Výstava byla otevřena do 31. května.

Symposium balijského umění

6. březen 2006
V pondělí 6. března 2006 se na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU) v Praze konalo symposium balijského umění, jehož součástí byla přednáška o balijském umění s video a foto ukázkami a workshop balijského tance pod vedením balijské tanečnice a choreografky působící na německé scéně, Aryani Kriegenburg, a fotografa a tanečníka I Gusti Made Aryanthy, za spolupráce studentky teatrologie Jany Vozábové a studenta DAMU Václava Trojana.

Nadační večer Barvy života pro Indonésii

7. březen 2006
Česko-indonéská nadace Kintari ve spolupráci s Indonéským velvyslanectvím v Praze pořádala v úterý 7. března 2006 v prostorách pražského klubu a restaurantu P.M. indonéský večer, jehož výtěžek byl určen na nákup školních potřeb a bot pro žáky základní školy Ngolang na indonéském ostrově Lombok. V rámci nadačního večera proběhla výstava fotografií s indonéskou tématikou a koncert gamelanového souboru z Polska. S několika tanci z Bali, Sumatry a Jávy vystoupili indonéští a čeští umělci, včetně tanečního souboru Velvyslanectví Indonéské republiky, který si pro tuto příležitost připravil tance Merak a Bajidor Kahot.
Od 17 hodin byla v klubu otevřena prodejní výstava fotografií s názvem Barvy života pro Indonésii, jejímiž autory byli zakladatelé nadace Kintari, česká studentka divadelní vědy Jana Vozábová a balijský tanečník a fotograf Ing. I Gusti Made Aryantha. Jednalo se o jedinečné fotografie dětí a starých lidí z odlehlých oblastí Indonésie, jejichž koupí mohl každý přispět na nákup školních pomůcek a bot pro děti z chudé oblasti jižní části ostrova Lombok. Každý návštěvník pomohl těmto dětem už samotným koupením vstupenky, za což obdržel originální poděkování vyrobené vlastnoručně dětmi této školy.
Přispět bylo možné také zakoupením ručně tkaných sarongů z Lomboku či splněním konkrétního přání jednoho z 296 dětí ze základní školy Ngolang. Tuto školu navštěvují nejchudší děti z celého okolí, často chodí do školy i několik kilometrů bosy, nemají tašky, sešity ani jiné školní pomůcky. Každé dítě viděl návštěvník na malých neprodejných fotografiích, u nichž byla uvedena také přání jednotlivých dětí.
Ve 20 hodin se rozezněly nástroje javánského gamelanu v podání polské skupiny Warsaw Gamelan Group. Koncert byl prokládán indonéskými tanci ze Sumatry, Jávy a Bali. Kromě tanečníka I Gusti Made Aryanthy vystoupily také balijské a javánské tanečnice a zpěvačky, mezi nimiž byl i významný host, Ibu Aryani Kriegenburg. Kromě indonéských umělců předvedli balijské a javánské tance také čeští studenti indonéské kultury, včetně Jany Vozábové a Václava Trojana. Všichni umělci se na akci podíleli zdarma ve prospěch nadace.
Více informací o nadaci Kintari najdete na webových stránkách nadace www.kintari.com, kde si také můžete prohlédnout výstavní fotografie a fotografie dokumentující činnost nadace, a na stránkách občanského sdružení Tenggara www.tenggara.net, které obsahují také články o dalších pořadech týkajících se Indonésii a konaných v České republice a další články o různých aspektech života v Indonésii.

Indonéské tance v Kralupech nad Vltavou

11. únor 2006
Indonéský taneční soubor působící při Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze byl pozván, aby v sobotu 11. února představil návštěvníkům benefičního plesu v hotelu Sport v Kralupech nad Vltavou taneční umění vzdálené Indonésie. Nebylo to poprvé, co indonéské tanečnice a zástupci velvyslanectví zavítali do města necelých třicet kilometrů od Prahy: minulý rok předvedl soubor acežský tanec Saman na benefičním plesu, jehož výtěžek byl určen pro oběti přírodní katastrofy v provinciích Nanggroe Aceh Darussalam a Sumatra Utara (Severní Sumatra). V listopadu minulého roku přijal soubor také pozvání do Základní školy Generála Klapálka, kde vystoupil se sundským tancem Jaipong a sumatránským Rantak v rámci programu u příležitosti Dne jazyků pořádaném pro žáky sedmých a pátých tříd této školy.
Indonéské tanečnice zahájily ples, jehož výtěžek byl určen pro sbírku na pomoc znevýhodněným a ohroženým dětem do 18 let žijícím v České republice, sundským tancem Bajidor Kahot, který se dříve tančil na Západní Jávě u příležitosti svateb. V doprovodné hudbě k tomuto tanci jsou patrné arabské vlivy. Kromě indonéského tance byly na programu plesu countryové a břišní tance, salsa a taneční aerobik.

Koncert gamelanu v NoD

11. leden 2006
Ve středu 11. ledna 2006 se v klubu NoD Roxy od 19.30 hodin konal koncert javánského orchestru gamelan pod vedením Luďka Felcana. Klidnou hladinu jezer zvuku produkce gamelanu rozvířily v průběhu večera taneční kreace z Jávy, Sumatry i Bali.

Pohádky s vůní dálek a koření

11. a 18. prosinec 2005
V neděli 11. prosince od 16 hodin pořádalo občanské sdružení Tenggara s podporou Velvyslanectví Indonéské republiky v přednáškovém sále Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur pásmo pohádek určené pro děti a jejich rodiče s názvem Pohádky s vůní dálek a koření. Během hodinového pořadu se diváci nad šálkem horkého čaje či kávy seznámili se světem indonéských pohádek a legend a indonéskou hudbou, která dramatizaci pohádek doprovázela.
Indonéské pohádky z ostrovů Jáva, Bali, Sumatra a Sulawesi byly vybrány z knihy Zorici Dubovské Indonéské pohádky, pohádky Dajaků z Kalimantanu pochází z knihy antropoložky Blanky M. Remešové Stvoření Ranga Dunga.
Kulturní pořad, který měl zpříjemnit předvánoční dobu a okořenit jí dávkou exotiky, se opakoval v neděli 18. prosince od 19.30 hodin v karlínském klubu Podsklepeno (Karlínské náměstí 7, Praha 8 – Karlín). Tento večerní pořad byl určen hlavně pro dospělé diváky.
Více informací o pořadech sdružení Tenggara a indonéských pohádkách najdete na internetové stránce www.tenggara.net.

Koncert gamelanu v Náprstkově muzeu

23. listopad 2005
U příležitosti zahájení výstavy „Dobrodružství Bedřicha Formana – Unikáty z Asie, Afriky a Ameriky“ v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur se ve středu 23. listopadu konal koncert javánského orchestru gamelan pod vedením Luďka Felcana. Koncertu se zúčastnilo asi padesát pozvaných hostů.
Výstava připomene významného českého sběratele Bedřicha Formana (1900-85), který shromáždil velké množství vzácného uměleckého materiálu z různých asijských zemí, především z Indonésie, kde se věnoval zejména sběru textilu, batiku i ikatu. Tyto vzácné textilie jsou dnes unikátní i muzejními exponáty. Jeho vybraný vkus a sběratelský cit mu umožnil nashromáždit předměty, jejichž hodnotu historickou i uměleckou prokázal čas. Z ostatních oblastí Asie dovezl také ukázky buddhistického umění, porcelán a předmety archeologického i etnografického charakteru (převzato z internetové stránky muzea www.aconet.cz/npm).

Indonésie se představila v rámci Dne jazyků

18. listopad 2005
Taneční soubor Indonéského velvyslanectví vystoupil v pátek 18. listopadu v Základní škole generála Klapálka v Kralupech nad Vltavou, kde se v rámci Dne jazyků a multikulturní výchovy konal program zaměřený na poznání Indonésie. Žákům pátých a sedmých tříd předvedly indonéské tanečnice sundský tanec Jaipong a sumatránský Rantak. V krátké přestávce mezi tanečními vystoupeními se děti dozvěděly několik základních informací o Indonésii.
Program pokračoval přednáškou o Sulawesi s promítáním a seminářem indonéských tanců, které pro žáky školy připravilo občanské sdružení Tenggara. Během přednášky o Sulawesi se asi osmdesát žáků školy seznámilo s kulturou Torajů a mělo možnost prohlédnout si několik předmětů, které Torajové používají jako ozdoby těla či jako nástroje při své každodenní činnosti. V tanečním semináři se děti seznámily s tanci několika indonéských etnik, zkusily si tanec s šátkem i talířem (pro tuto příležitost nahrazeným obalem od CD) a dozvěděly se o zvycích a umění obyvatel indonéského souostroví.

Indonéský taneční soubor vystoupil v Benešově

29. říjen 2005
Taneční soubor Indonéského velvyslanectví v Praze vystoupil v sobotu 29. října 2005 na oslavách 25. výročí založení folklorního souboru Benešáček v Benešově u Prahy. Indonéské tanečnice si pro tuto příležitost připravily patnáctiminutový program, během kterého představily divákům oslav tance Ringkang Rintak a Panyembrama.
Tanec Ringkang Rintak je moderní tanec, který v sobě spojuje prvky z tanců různých indonéských etnik, od Javánců až po obyvatele Papui. Balijský tanec Panyembrama je tancem na uvítanou hostů.

Koncert gamelanu

24. říjen 2005
Občanské sdružení Tenggara ve spolupráci s Velvyslanectvím Indonéské republiky pořádalo v pondělí 24. října od 19.30 v karlínském klubu Podsklepeno (Karlínské náměstí 7) koncert javánského orchestru gamelan v podání účastníků kurzu javánské hudby, který probíhal na velvyslanectví od začátku srpna do konce října tohoto roku pod vedením javánského učitele Sumiyanta.
Na programu večera byl kromě osmi skladeb také balijský tanec Baris v podání studenta indonéských tanců Václava Trojana.
Více informací o koncertu a javánském hudebním orchestru gamelan najdete na webové stránce sdružení Tenggara www.tenggara.net. Plakát k vystoupení najdete zde.

Hudební seminář pro studenty FHS UK

14. října 2005
Indonéské velvyslanectví pořádalo v pátek 14. října v prostorách své auly hudební seminář pro studenty bakalářského studia etnomuzikologie na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS UK) v Praze.
S myšlenkou uspořádat seminář javánské hudby oslovila velvyslanectví vedoucí etnomuzikolo-gického programu FHS UK, PhDr. Zuzana Jurková, PhD. Několik studentů pod vedením učitele javánské hudby Sumiyanta se seznámilo s orchestrem gamelan a zkusilo si hru na několik nástrojů. Velvyslanectví pro ně také připravilo malé pohoštění.
Indonéské velvyslanectví již tradičně spolupracuje v oblasti umění a hudby s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy. Minulý rok se konal podobný hudební seminář pro studenty fakulty pod vedením Christophera Stonese, tehdejšího uměleckého vedoucího sdružení prátel indonéské hudby Gamelan, které po dobu dvou let pravidelně působilo na Indonéském velvyslanectví.

Kurz indonéské hudby

srpen – říjen 2005
Nástroje gamelanu na Indonéském velvyslanectvíOd pondělí 8. srpna 2005 se na Velvyslanectví Indonéské republiky koná bezplatný kurz indonéské hudby gamelan. Kurz probíhá třikrát týdně (pondělí, úterý, čtvrtek) od 16 hodin do 19 hodin po dobu tří měsíců pod vedením indonéského učitele hudby ze středojavánského města Surakarta. Další informace o kurzu budeme postupně uvěřejňovat na těchto stránkách. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni.

Indonésie zatančila v Mariánských Lázních

24. září 2005
V sobotu 24. září se taneční skupina Indonéského velvyslanectví zúčastnila Mezinárodního folklorního festivalu v Mariánských Lázních. Skupina měla pro tuto příležitost připravené dvacetiminutové taneční vystoupení, které divákům představila ve druhé polovině galavečera v Městském divadle.

Výstava o ostrově Bali v Novém Jičíně

15. září – 20. listopad 2005
Ve čtvrtek 15. září v 17 hodin se v Žerotínském zámku v Novém Jičíně konala vernisáž výstavy „Smrtelníci v zemi bohů aneb barvy indonéského ostrova Bali“. Výstava, která vznikla ve spoluprácí rodiny Tjokordovy a fotografa Jana Trůnečka, je výletem do kouzelně barevného indonéského ostrova Bali, který návštěvníkům představí zvyky a život místních obyvatel a ukáže batikové umění a další zajímavosti.
Výstavu zahájil Ing. Ivo Otáhal, ředitel Muzea Novojičínska, úvodní slovo přednesl spoluautor fotografií Jan Trůneček. Rodina Tjokordova vystoupila na vernisáži s tradičním balijským obřadem Bantenem, taneční soubor Indonéského velvyslanectví v Praze, které přijalo nad výstavou záštitu, vystoupil s několika tanci. Závěrem vernisáže bylpromítán povídkový videodokument „Indonésie v srdci“, doplněný přednáškou Jana Trůnečka.
Výstava bude otevřena od úterý do pátku od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin, v neděli od 9 do 15 hodin. Od 1. listopadu bude výstava otevřena ve všední dny kromě pondělí pouze do 16 hodin.

Diplomatická recepce

12. září 2005
Indonéské velvyslanectví v Praze uspořádalo při příležitosti 60. výročí vyhlášení Indonéské republiky 12. září diplomatickou recepci, která se zúčastnil i předseda vlády České republiky Jiří Paroubek. Mezi dalšími hosty nechyběli velvyslanci, diplomaté, zástupci několika českých ministerstev a univerzit, obchodníci, přátelé Indonésie z řad české veřejnosti a indonéští občané žijící v České republice. O příjemnou atmosféru setkání se postaral také hudební soubor, který se od začátku srpna seznamuje pod vedením indonéského učitele s hudbou gamelan.

Pražský jarmark

30. srpen 2005
Balijský tanec BarisStejně jako v minulém roce vystoupila i letos taneční skupina Indonéského velvyslanectví v Praze na mezinárodním folklorním festivalu Pražský jarmark, který se koná od 31. srpna do 4. září. Indonéský soubor vystoupil v úterý 30. srpna v 18.30 hodin na jevišti na Ovocném trhu s půlhodinovým programem, během něhož představil českému publiku tance Rantak, Baris a Bajidor Kahot.
Pražský jarmark, který společně pořádají Folklorní sdružení ČR, Hlavní město Praha, Městská část Praha 1 a Restaurace Jarmark, probíhal každý den od 16 do 22 hodin. Kromě tanečních vystoupení souborů z České Republiky, Peru, Číny, Gruzie, Slovenska a dalších zemí nabídl program také ukázky z práce řemeslníků, zábavu pro děti a stánky s občerstvením.

Indonéský taneční soubor v Červeném Kostelci

19. srpen 2005
Tanec Kuda_kudaIndonéský taneční soubor se představil v pátek 19. srpna 2005 divákům Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci. Během více než půlhodinového programu zatančila skupina tance Bajidor Kahot, Cenderawasih, Kuda-Kuda a Saman. Programu s názvem „S folklorem za oceán“ se zúčastnily také soubory z Peru, Jižní Korei a Kanady – Indiáni z Jukonu.
Minulý rok vystoupila na festivalu v Červeném Kostelci skupina Angklung z Bandungu, která získala cenu diváků pro nejlepší festivalový soubor.

Oslavy 60. výročí vyhlášení nezávislosti Indonéské republiky

17. srpen 2005
Ve středu 17. srpna si Indonésané na celém světě pripomněli šedesáté výročí vyhlášení nezávislosti své země. Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze při této příležitosti pozvalo Indonésany žijící v České republice, aby se zúčastnili oslavy v rezidenci indonéského velvyslance.
Oficiální oslava indonéského národního svátku, které se na zahradě rezidence zúčastnili všichni zaměstnanci indonéského velvyslanectví s rodinami a více než sto hostů původem z Indonésie, začala v 8.30 hodin, kdy byla slavnostně vyvěšena indonéská státní vlajka a přečten text proklamace indonéské nezávislosti a státní ideologie pancasila.
Ve svém projevu velvyslanec Indonéské republiky Santoso Rahardjo připomněl politické a ekonomické úspěchy Indonésii za poslední rok. Indonésie se vzpamatovala z ekonomické krize, která v roce 1998 zasáhla celou Asii a narušila stabilitu země. Vláda se snaží přilákat investory a zlepšit management jednotlivých sektorů, aby se podařilo dosáhnout plánovaného šestiprocentního hospodářského růstu.
Minulý rok měli občané Indonésie poprvé v historii národa možnost zvolit svého prezidenta a zástupce v parlamentu v přímých a svobodných volbách. Prezidentem se stal Susilo Bambang Yudhoyono, jehož vláda nedávno zveřejnila sedm priorit národního rozvoje. Vláda v tomto programu vyjádřila své pevné odhodlání bojovat proti chudobě a sociální nerovnosti, zvýšit počet pracovních míst, přilákat do země více zahraničních investic a podpořit vývoz indonéských výrobků. Vláda se také v príštích letech zaměří na revitalizaci zemědělství, zlepší dostupnost a kvalitu zdravotní péče a vzdělání. Mezi neméně důležité body prohlášení patří boj proti korupci, reformace byrokracie, zvýšení bezpečnosti a pořádku a zlepšení schopnosti řešit konflikty.
Také indonéský velvyslanec považuje boj proti korupci za důležitý úkol, protože korupce národu velmi škodí a podlamuje jeho morálku. Zároveň Jeho Excelence informoval své krajany o školení, které Komise na vymýcení korupce nedávno uspořádala v Praze pro zástupce indonéských velvyslanectví v zemích střední a východní Evropy.
Posledním důležitým úkolem této vlády je úspěšné dokončení rehabilitace a rekonstrukce provincie Nanggroe Aceh Darussalam, která byla v prosinci minulého roku postižena ničivou vlnou cunami. Indonéský velvyslanec využil této příležitosti, aby znovu poděkoval občanům a vládě České republiky za pomoc obětem této katastofy, které si jenom v Indonésii vyžádala 120000 lidských životů a připravila desítky tisíc lidí o střechu nad hlavou.
V této souvislosti vyjádřil velvyslanec radost nad podepsáním nóty porozumění mezi indonéskou vládou a Hnutím za svobodný Aceh, která ukončila téměř třicetiletou válku v provincii Aceh.
Na závěr formálního programu předali zástupci velvyslanectví odměny vítězům sportovních klání, která probíhala v Praze v rámci oslav indonéské nezávislosti v průběhu července.
V jedenáct hodin přišli Indonésii k výročí poblahopřát také zástupci několika českých institucí a organizací a přátelé Indonésie z rad české veřejnosti, kteří měli možnost ochutnat indonéské pokrmy a shlédnout vystoupení tanečního souboru Indonéského velvyslanectví. Tanečnice a tanečníci si pro tuto příležitost připravili sundánský tanec Bajidor Kahot, balijský Cenderawasih, tanec z města Surakarta Kuda-Kuda a acežský Saman.

Fotografie z oslav indonéského dne nezávislosti

Návštěva sultána Hamengkubuwona X v Praze

2. – 5. srpen 2005
Na pozvání primátora hlavního města Praha Pavla Béma přiletěl v úterý 2. srpna na návštěvu Prahy guvernér Yogyakarty, sultán Hamengkubuwono X, v doprovodu své ženy Hemas a osmnáctičlenné delegace sestávající z úředníků místní vlády, podnikatelů a zástupců univerzit. Během své návštěvy se guvernér Yogyakarty setkal s primátorem Prahy a starosty několika městských částí, senátory v čele s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou, ministrem dopravy Milanem Šimonovským a zástupci několika českých společností, se kterými diskutoval o spolupráci mezi Českou republikou a zvláštní oblastí Yogyakarta především v oblasti rozvoje infrastruktury a dopravních systémů. Den před odletem si indonéská delegace prohlédla Pavilon indonéské džungle v pražské ZOO a setkala se s indonéskou komunitou žijící v České republice.

Fotografie z návštěvy sultána

Vernisáž výstavy indonéského malíře

3. srpen 2005
Ve středu 3. srpna 2005 se v 17 hodin konala v Galerii Jazzové sekce Artforum vernisáž výstavy obrazů indonéského malíře Alianose Sunarta. Výstava je otevřena každý den od 10 do 17 hodin do 4. září 2005. Galerie sídlí ve Valdštejnské ulici 14 v Praze. Ukázky z tvorby tohoto mladého umělce, který již několik let žije v Praze, najdete na jeho osobní stránce.

Indonésko-české setkání 2005

26. červen 2005
Zleva: Jeho Excelence Santoso Rahardjo, Dr. Richard Král a pan Bismo GondokusumoV neděli 26. června se v zahradě rezidence indonéského velvyslance konalo Indonésko-české setkání, které každý rok pořádají společnosti Paguyuban a Nusantara. V minulých letech se přátelé Indonésie setkávali pravidelně na podzim v Akademii věd, letos se ale podle slov velvyslance Indonéské republiky, Jeho Excelence Santosa Rahardja, započala tradice letních setkání v příjemném prostředí rezidence. Hosté, kterých se v rezidenci shromáždilo více než dvě stě, dávali jasně najevo, že je jim tato změna více než milá.
Setkání zahájil krátkým projevem indonéský velvyslanec Santoso Rahardjo, který ocenil přínos obou společností v rozvíjení dobrých vztahů mezi Českou republikou a Indonéskou republikou. Při příležitosti půlročního výročí ničivé přírodní katastrofy, která na konci minulého roku postihla severní část ostrova Sumatra, poděkoval velvyslanec obyvatelům a vládě České republiky za jejich solidaritu a pomoc obětem tohoto neštěstí. V podobném duchu se nesly i projevy dalších řečníků, Dr. Richarda Krále, předsedy společnosti Nusantara, a pana Bisma Gondokusumy, předsedy společnosti Paguyuban.
Více než čtyřhodinový program poskytl hostům příležitost setkat se s přáteli, ochutnat indonéské pokrmy, poslechnout si různé hudební styly a pokochat se krásou a uměním indonéských a českých tanečnic.

Taneční seminář na Indonéském velvyslanectví

24. červen 2005
Indonéské velvyslanectví připravilo ve spolupráci se sdružením Tenggara – Sdružení pro poznání Indonésie a dalších zemí Jihovýchodní Asie taneční seminář pro studentky Dvořákova gymnázia a Obchodní akademie v Kralupech nad Vltavou. Dvouhodinový seminář vedla členka sdružení a učitelka tance Lucie Solfronkové, která studovala indonéské tance více než rok na Jávě a Sumatře.Jani M. Sasanti, Lucie Solfronková, Blanka Tatarová a účastnice tanečního semináře
Studentky se během dvouhodinového semináře seznámily s tanečním uměním obyvatel ostrovů Jáva, Bali, Sumatra, Kalimantan a Sulawesi. Lucie Solfronková poutavé vyprávění o kulturních specificích indonéských ostrovů a jednotlivých tanečních stylech doprovodila názornými ukázkami. Všechny účastnice semináře si tak vyzkoušely pohyby javánského „pavího“ tance Merak, acehského Saman, sumatránského „talířového“ tance Piring a dalších tanců.
Jedna dobrovolnice si také nechala nalíčit ve stylu javánských tanečnic, další dívky si oblékly typické indonéské barevné sarongy, během semináře pak mohly všechny ochutnat indonéské slané pochoutky, které připravilo velvyslanectví.
Na závěr semináře zatančila balijská tanečnice Mira Novianty tanec Legong Kraton. Po svém vystoupení Mira Novianty vysvětlila, z jakých částí se skládá její taneční kostým a jaký mají význam a funkci.
Seminář se konal v rámci projektu, který profesorka Dvořákova gymnázia a Obchodní akademie Blanka Tatarová připravila pro své studenty. Během několika dní se zájemci seznámili nejenom s indonéskými tanci, ale věnovali se také indonéskému folkloru, navštívili pavilón indonéské džungle v zoologické zahradě v Praze a uvařili si několik indonéských jídel.

Exotický večer na hradě Křivoklát

24. červen 2005
Pro velký úspěch Exotického večera v Západočeském muzeu v Plzni se rozhodli autoři a organizátoři putovní výstavy Tajemná Indonésie – Tamtamy času uspořádat večer plný exotické kultury i na hradě Křivoklát, kde bude výstava k vidění až do konce letních prázdnin. V rámci programu, který začínal v pátek 24. června ve 21 hodin na hradním nádvoří vystoupily také indonéské tanečnice se sundským tancem Bajidor Kahot a balijským Cenderawasih a Václav Trojan, student balijských tanců a stínového divadla, s tancem Baris. Další informace o programu najdete na tomto plakátu.

Vystoupení indonéských tanečnic v Lázních Bělohrad

19. červen 2005
Kostým pro tanec SamanV neděli 19. června 2005 vystupoval taneční soubor Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze, jehož členy jsou Indonésané a Indonésanky žijící trvale či dočasně v České republice, na 31. ročníku folklorního festivalu Pod Zvičinou v Lázních Bělohrad.
V rámci festivalu se jedenáct členů souboru doprovázených zástupci velvyslanectví zúčastnilo průvodu, který procházel přes náměstí tohoto lázeňského města blízko Jičína až do zámeckého parku, kde ve 14 hodin začínal hlavní program dne.
Indonéská taneční skupina si pro galaprogram připravila tanec Saman z provincie Aceh na severní Sumatře, který diváci ocenili velkým potleskem. Při tomto tanci, který vyžaduje velké soustředění a pohybovou zdatnost, klečí tanečníci na zemi a pod vedením tzv. syeh pohybují v zrychlujícím se tempu především pažemi a hlavou v různých směrech. Hudební doprovod si tanečníci obstarávají sami zpěvem a rytmickými údery na hruď a kolena. V minulosti byl tanec Saman součástí významných svátků a oslav narození Proroka Muhammada. V dnešní době se Saman tančí při zahájení význačných festivalů a setkání. Někdy se tanci přezdívá „Tanec tisíce rukou“.

Zahájení výstavy Tajemná Indonésie na hradě Křivoklát

13. červen 2005
Indonéské tanečnice a autor výstavy Rudolf ŠvaříčekV pondělí 13. června byla na hradě Křivoklát zahájena výstava Tajemná Indonésie – Tamtamy času. Kulturní program vernisáže obzvláštnily tři tanečnice Indonéského velvyslanectví tancem Merak (paví tanec).
Expozice vytváří iluzi indonéské džungle: je zde vybudován vodopád, tropická říčka s jezírkem, visutý most z ratanu, tropická vegetace s banánovníky, orchidejemi, ptáky, bohatou faunou, brouky, strašilkami i překrásnými motýly. Významnou součástí výstavy jsou také fotografie a etnografické předměty, které autoři přivezli ze svých cest na ostrov Nová Guinea. Výstava je přístupná až do konce srpna.

Indonéské tanečnice v Náprstkově muzeu

4. červen 2005 Bronia Gordon a tanec Margapati
V sobotu 4. června se Náprstkovo muzeum v Praze otevřelo pro návštěvníky i v pozdních večerních hodinách. Během Muzejní noci měli návštěvníci možnost prohlédnout si muzejní expozice či si poslechnout přednášku nebo koncert české hudby. Na programu nechyběly ani indonéské tance.
Ve 21 hodin vystoupili v přednáškovém sále muzea studenti Václav Trojan a Bronia Gordon s balijskými tancy Baris a Margapati. Oba tanečníci studovali indonéské tance v rámci stipendia vlády Indonéské republiky na ostrově Bali. Se sumatránským tancem Rantak, balijským tancem Panji Semirang a sundánským tancem Bajidor Kahot vystoupil taneční soubor Indonéského velvyslanectví v Praze.

Vernisáž výstavy Ostrovy Sandokana v Pardubicích

2. červen 2005
Ve čtvrtek 2. června 2005 se ve Východočeském muzeu v Pardubicích konala slavnostní vernisáž putovní výstavy Ostrovy Sandokana, kterou připravili členové Společnosti pro výzkum a ochranu fauny Zoogeos Bohemia ve spolupráci s Velvyslanectvím Indonéské republiky a za podpory ministerstva kultury České republiky. tanec Bajidor KahotVernisáž zahájil taneční soubor Indonéského velvyslanectví sundánským tancem Bajidor Kahot. Poté dostal slovo ředitel muzea PhDr. František Šebek a třetí tajemnice Velvyslanectví Indonéské republiky, paní Jani M. Sasanti, která ve svém projevu poděkovala zoologům za jejich neúnavnou snahu přiblížit indonéskou flóru a faunu českému publiku.
Zástupce autorů výstavy RNDr. Vladimír Lemberk hostům vernisáže přiblížil expedici zoologů na indonéských ostrovech Sumatra a Jáva a v malajské části ostrova Borneo. Z několikaměsíční výpravy přivezli zoologové desítky fotografií, na kterých je zachycena tropická příroda, zdejší obyvatelé, jejich zvyky a způsob života. Mezi nejvzácnější úlovky patří fotografie rafflesie, rostliny s největšími květy na světě, a oragutana sumatránského.
Na závěr vernisáže vystoupily indonéské tanečnice v modrých kostýmech s dynamickým tancem Rantak, který má svůj původ v oblasti Minangkabau na Západní Sumatře. Poté si již mohli hosté prohlédnout fotografie a předměty z Indonésie, z nichž mnohé zapůjčilo autorům výstavy Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze.
Výstavu Ostrovy Sandokana je možné navštívit do 11. září 2005 každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Představení javánského stínového divadla v Praze

30. květen 2005
V rámci 9. ročníku Světového festivalu loutkářského umění vystoupila v pondělí 30. května 2005 v Theatre Little Broadway (Na Můstku 3, Praha 1) indonéská loutkářská skupina z Hamburku Margi Budoyo s představením stínového divadla s názvem Hanuman Duto. Pondělní představení bylo již třetím vystoupením skupiny v Praze: v minulém roce Margi Budoyo přivezla do Prahy příběh Bima Suci, za jehož ztvárnění obdržela ocenění festivalové poroty. V roce 2003 odehráli indonéští umělci úspěšné představení s názvem Ramayana v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí.

Exotický večer v Plzni

25. květen 2005
Ve středu 25. května se v Západočeském muzeu v Plzni od 20 hodin konal Exotický večer, na jehož programu bylo i vystoupení tanečnic Indonéského velvyslanectví. Exotický večer slavnostně uzavřel výstavu Tajemná Indonésie – Tamtamy času, na jejíž realizaci se podíleli Ing. Rudolf Švaříček, PhDr. Miloslav Stingl a cestovatelská dvojice Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Indonéské tanečnice vystoupily s tanci Merak, Panyembrama a Bajidor Kahot.

Folklorní festival v Tuchlovicích

6. – 8. květen 2005
V sobotu 7. května vystoupila taneční skupina Velvyslanectví Indonéské republiky na 12. ročníku Středočeského folklorního festivalu v Tuchlovicích. Kvůli deštivému počasí vystoupila skupina s kratší verzí plánovaného vystoupení. Diváci v Tuchlovicích tak měli možnost shlédnout sundánský tanec Bajidor Kahot a balijský tanec Panyembrama.

Vernisáž výstavy Ostrovy Sandokana v Mělníku

28. duben 2005
Ve čtvrtek 28. dubna 2005 se od 18 hodin konala slavnostní vernisáž výstavy Ostrovy Sandokana ve velkém sále Regionálního muzea Mělník. Na programu vernisáže bylo vystoupení tanečního souboru Indonéského velvyslanectví v Praze a přednáška jednoho z účastníků expedice zoologů na ostrovy Sumatra, Jáva a Borneo, RNDr. Karla Pecla. Výstavu je možné navštívit do 22. května 2005.

Aukce pro Sumatru

8. březen 2005
Humanitární organizace ADRA pořádala 8. března 2005 ve Vile Portheimka na Smíchově aukci dětských kreseb a děl předních českých umělců (Jiří Anderle, Bořek Šípek, Adriena Šimotová, Jiří David, Sára Saudková a Petr Nikl). Výtěžek aukce bude použit na obnovu sedmnácti škol v provincii Aceh.

Výstava Ostrovy Sandokana

1. březen – 26. duben 2005
Putovní výstava fotografií a přírodnin v Prácheňském muzeu v Písku pořádaná zoologickou společností ZOOGEOS BOHEMIA ve spolupráci s Velvyslanectvím Indonéské republiky.
Vernisáže výstavy v Prácheňském muzeu v Písku se zúčastnili také zástupci velvyslanectví v čele s indonéským velvyslancem Jeho Excelencí Santosem Rahardjou.
Vernisáž zahájily v Rytířském sále muzea indonéské tanečnice tancem Yapong Bali. Po exotickém úvodu uvítal návštěvníky ředitel Prácheňského muzea Václav Bartoš a první tajemník Indonéského velvyslanectví pan Gantosori, který seznámil návštěvníky s kulturní a biologickou rozmanitostí indonéského souostroví. Autoři výstavy promluvili o své cestě na ostrovy Kalimantan, Sumatra a Jáva, kde se výprava zoologů seznamovala s tropickou florou a faunou. RNDr. Karel Pecl vyzval návštěvníky, aby podpořili oblasti zasažené ničivou vlnou tsunami a to nejenom přímou finanční či materiální pomocí, ale především návštěvou Indonésie. Na závěr vystoupila indonéská taneční skupina s acehským tancem Saman.

Výstava fotografií Banda Aceh

23. únor – 6. březen 2005
Výstava fotografií Jaroslava Brabce a Otakara Jiránka z města Banda Aceh, jedné z oblastí nejvíce postižených přírodní katastrofou v Asii, se koná od 23. února do 6. března 2005 v Galerii kritiků v Paláci Adria (Jungmannova 31, Praha 1). Záštitu nad výstavou převzali Jeho Excelence velvyslanec Indonéské republiky pan Santosa Rahardja a primátor hl. města Prahy pan Pavel Bém.

Výstava fotografií v Plzni

14. leden – 31. březen 2005
V pátek 14. ledna 2005 byla zahájena výstava fotografií v Plzni s názvem Indonésie – ostrovy koření, kterou společně uspořádali Miloš Dufek, Antonín Klement a Ondřej Pokorný za podpory Velvyslanectví Indonéské republiky. Výstava se koná v prostorách ACP – Amerického centra v Dominikánské 9 a potrvá až do 31. března 2005. Výstava je volně přístupná.

Výstava Tajemná Indonésie v Plzni

31. leden – 31. květen 2005
V pondělí 31. ledna 2005 v 17 hodin se v Zápodočeském muzeu v Plzni (Kopeckého sady 2) konala vernisáž výstavy Tajemná Indonésie – Tamtamy času. Na programu slavnostní vernisáže za účasti Velvyslanectví Indonéské republiky a zástupců města a kraje byla vystoupení indonéských tanečnic s balijským, acehským a javánským tancem, moderního gamelanu a indonéského zpěváka a kytaristy Ronyho Martona.
Na realizaci výstavy, která bude otevřena až do června 2005, se podíleli Rudolf Švarícek, M. Stingl a dvojice Hanzelka-Zikmund. Vystaveny jsou nejenom velkoformátové fotografie, ale také zbraně lovců lebek, rituální totemy, iniciační masky ci kamenné sekery. Zvláštností je i stylizace výstavy, která má navodit pocit procházky tropickou krajinou.

Tanec pro Asii

27. únor 2005
Další z řady benefičních akcí na podporu obětí ničivé přírodní katastrofy v Asii se konala v neděli 27. února 2005 od 19 hodin ve Velkém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze. Charitativní večer zahájily tanečnice Indonéského velvyslanectví v Praze tancem Saman, v průběhu večera vystoupily s tancem Yapong Bali. Na programu večera byly indické hudební motivy, chrámový tanec kathak, brazilská sambu, taneční umění Peru a další taneční lahůdky. Večer moderovala Zora Jandová. Všichni umělci vystoupili bez nároku na honorář, celý výtěžek ze vstupného bude věnován společnosti Člověk v tísni.

Benefiční ples v Kralupech nad Vltavou

26. únor 2005
V sobotu 26. února 2005 se v Hotelu Sport v Kralupech nad Vltavou konal benefiční ples, jehož výtěžek bude věnován na obnovu postižené provincie Aceh, která byla na konci minulého roku zasažena ničivou přílivovou vlnou tsunami. V rámci benefičního plesu vystoupil také taneční soubor Indonéského velvyslanectví v Praze s tradičním acehským tancem Saman.
Tanec Saman byl v minulosti součástí oslav významných událostí jako např. oslav narození Proroka Muhammada. V současnosti se tímto tancem vítají vzácní hosté. Tanec tančí skupina deseti a více tanečníků, kteří se za rytmického poklepávání stehen a hrudi pohybují pod hlasovým vedením tzv. syeh. Tanečníci doprovází své pohyby zpěvem. Tanec vyžaduje vysoké soustředění, aby byly pohyby tanečníků koordinované.

Koncert pro Asii

9. leden 2005
Agentury HERA a Ex voto uspořádaly 9. ledna 2005 od 19 hodin ve Velkém sále Lucerny benefiční koncert na pomoc Asii postižené přírodní katastrofou. Kompletní výtěžek ze vstupného byl věnován velvyslanectví Indonéské republiky, které peníze předá koordinační skupině zřízené speciálně pro pomoc postiženým oblastem.
Na koncertě pod záštitou primátora hlavního města Praha Pavla Béma bez nároku na honorář vystoupili Aneta Langerová, Divokej Bill, Tři sestry, Ready Kirken, Anna K & Band a Lenka Dusilová.
Indonéské velvyslanectví by touto cestou chtělo poděkovat organizátorům benefičního koncertu i všem umělcům, kteří svým vystoupením přispěli k obnově zničených oblastí.

Koncert gamelanu

8. prosinec 2004
Ve středu 8. prosince 2004 se od 19 hodin v Jindřišské věži v Praze konal koncert tradičního javánského orchestru gamelan. Společně s gamelanem vystoupil také Mgr. Radek Rejšek, který hrál na zvonkohru. Toto vystoupení bylo posledním veřejným koncertem gamelanu pod vedením uměleckého ředitele Christophera Stonese, který se v polovině prosince vrátil zpět do Anglie.

Slavnostní otevření Indonéského pavilónu

29. listopad 2004
V pondělí 29. listopadu 2004 byl slavnostně otevřen pavilon Indonéské džungle v pražské zoologické zahradě za účasti prezidenta Václava Klause, primátora hlavního města Praha Pavla Béma, indonéského velvyslance Santosa Rahardja a velvyslance České republiky v Indonésii Jaroslava Veselého. Mezi hosty nechyběl ani ministr kultury Pavel Dostál, ministr životního prostředí Libor Ambrozek a bývalý indonéský velvyslanec v České republice Leonard Tobing, který zastupoval zoologickou zahradu Taman Safari Indonesia, odkud v pátek do Prahy přiletěl netrpělivě očekávaný pár varanů komodských.
Po úvodních proslovech předal indonéský velvyslanec Santoso Rahardjo českému prezidentovi dřevěnou sošku varana komodského ve skříňce z lombocké keramiky. Indonéský velvyslanec tak symbolicky předal dar indonéského prezidenta české vládě.
Na programu této významné události byla také dvě vystoupení indonéských tanečnic a tradičního javánského orchestru gamelan, který se postaral o příjemnou atmosféru v přednáškovém sále zoologické zahrady, kde mohli hosté ochutnat typická indonéská jídla.
Po otevření pavilonu pro veřejnost bude připraven „Indonéský týden v zoo“. Až do neděle 5. prosince budou návštěvníkům pavilonu k dispozici zaměstnanci pražské zoo, aby je po pavilonu provedli a odpovídali na dotazy.
Pavilon Indonéské džungle je největší a nejnákladnější stavbou, která byla pro zvířata v českých zoologických zahradách postavena. Pavilon stojí na místě starého pavilonu, který byl zbourán v roce 1999. S výstavbou, kterou sponzorovalo město, se začalo v roce 2002.
Unikátní projekt odpovídá současným trendům a požadavkům na architekturu v zoologických zahradách. Návštěvníci se tak v novém pavilonu dostanou do přímého kontaktu se zvířaty, z nichž některá jsou od lidí oddělena pouze vodní hladinou, ptáci budou dokonce volně poletovat nad hlavami návštěvníků. Celkově bude v pavilonu žít více než sto druhů zvířat, především primátů.
Jedním z nejzajímavějších zvířat je vzácný varan komodský. Tento největší ještěr na světě žije pouze na několika indonéských ostrovech a patří mezi přísně chráněná zvířata. Proto může varan z Indonésie vycestovat pouze se souhlasem indonéského prezidenta.
V části pavilonu zvané Nokturno budou žít noční živočichové jako jsou např. létající kaloni. V akváriu uvidí návštěvníci pod hladinu indonéské řeky, složené ze čtyr oddělených tůní, kde jsou k vidění menší druhy želv, plazi a obojživelníci. Mezi další obyvatele Indonéské džungle patří vakoveverky, ježurové, klokánci, cibetky a asi deset druhu želv. Pražská zoo tak bude mít jednu z nejvýznamnějších kolekcí ohrožených druhů želv jihovýchodní Asie na světě.
Samotný interiér pavilonu evokuje tropickou přírodu nejenom svou florou, ale také teplotou, která se pohybuje kolem 28 stupňů, 70-80 procentní vlhkostí a tropickým deštěm.
Informace o pražské zoo najdete na adrese http://www.zoopraha.cz/.

Indonéský den na Setkání cestovatelů

12.-17. listopadu 2004
Páteční program na každoročním Setkání cestovatelů, které se konalo 12. – 14. listopadu 2004 v Kulturním domě Ládví v Praze 8, byl věnován přednáškám o Indonésii.
Po oficiálním zahájení Setkání cestovatelů představil v pátek 12. listopadu od 18 hodin zoolog Vladimír Lemberk svou diashow z pralesů Sumatry doprovázenou zvukovými nahrávkami. Následoval koncert indonéské hudby gamelan v podání členů Gamelan – Sdružení přátel tradiční indonéské hudby. Indonéský večer uzavřeli manželé Páleníčkovi se svými zážitky z Moluk.
V Malém sále kulturního domu proběhla v sobotu 13. listopadu od 15.30 přednáška Duše Jávy, následující den se od 12 hodin konala přednáška s názvem Ze Sumatry k šamanům na Siberut.
Indonéské velvyslanectví bylo jedním z partnerů a sponzorů Setkání cestovatelů. Kompletní informace o Setkání cestovatelů najdete na www.setkanicestovatelu.cz.

Koncert sboru Sekolah Pelita Harapan v Hlaholu

7. říjen 2004
V koncertní síni Hlahol se ve čtvrtek 7. října konal koncert indonéského sboru Sekolah Pelita Harapan, v jehož rámci vystoupila také taneční a hudební skupina působící při Indonéském velvyslanectví v Praze.
Koncert byl zahájen v osm hodin večer vystoupením hudební skupiny Modern Gamelan, která při svých vystoupeních využívá jak tradičních indonéských nástrojů gamelan, tak hudebních instrumentů jako jsou saxofon nebo keyboard.Představení pokračovalo ukázkou tanečního umění z provincie Aceh na Severní Sumatře. Tanec Saman předvedli tanečníci a tanečnice Indonéského velvyslanectví.
Vrcholem večera bylo vystoupení hlavního hosta z Jakarty. Sbor Sekolah Pelita Harapan ve svém více než hodinovém vystoupení předvedl nejenom indonéské tradiční písně, ale také písně ze známých muzikálů. Ve druhé části večera měli diváci možnost shlédnout Tari Tiga Topeng.
Soubor školy Sekolah Pelita Harapan z Jakarty byl založen v roce 1998 pod záštitou Geoffa Marriota a Virny Mendy. Již v

Markéta Kadeřábková